| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jakie skutki podatkowe wywołuje otrzymanie odszkodowania oraz naprawa ubezpieczonego samochodu

Jakie skutki podatkowe wywołuje otrzymanie odszkodowania oraz naprawa ubezpieczonego samochodu

W wyniku kolizji został uszkodzony samochód będący środkiem trwałym firmy prowadzonej przez osobę fizyczną. Samochód ten miał polisę OC, AC, NW. Kolizję spowodowała osoba trzecia. Od ubezpieczyciela sprawcy wypadku uzyskano odszkodowanie w kwocie 7000 zł. Warsztat zobowiązał się dokonać naprawy za 5000 zł. Jak powinny wyglądać księgowania w księdze przychodów i rozchodów operacji z tym związanych oraz VAT. Czy kwota 5000 zł jest kwotą brutto czy netto? Co jest przychodem, a co kosztem? Czy VAT z faktury za naprawę podlega odliczeniu?

Otrzymane odszkodowanie będzie przychodem podatnika, natomiast poniesione przez niego wydatki na naprawę stanowić będą u niego koszt uzyskania przychodu. Podatek naliczony w związku ze świadczonymi przez warsztat usługami remontowymi podlega odliczeniu bez żadnych ograniczeń.
 
Odpowiedź należy rozpocząć od wskazania, iż otrzymane odszkodowanie stanowi Państwa przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wynika to z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że do przychodów z tej działalności należy zaliczyć między innymi otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.
Z pytania wynika, iż warsztat zobowiązał się dokonać naprawy samochodu za 5000 zł. Wydatek ten będzie stanowić koszt uzyskania przychodów podatnika (ze względu na fakt, iż samochód był objęty ubezpieczeniem AC, nie ma zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy).
Nie jest natomiast możliwe udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy kwota 5000 zł jest kwotą brutto czy netto. Zależy to od konkretnej oferty. Jednocześnie należy podkreślić, iż wysokość rzeczywistych kosztów napraw poniesionych przez podatnika nie ma żadnego wpływu na otrzymane przez podatnika odszkodowanie, jak również nie wywołuje żadnych szczególnych skutków podatkowych.
Niezależnie od tego, czy kwota 5000 zł jest kwotą brutto czy netto, w cenie usługi świadczonej przez warsztat musi się znaleźć podatek. Podatek ten podlega odliczeniu bez żadnych ograniczeń (przy założeniu, że samochód jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych).
• art. 14 ust. 2 pkt 12 i art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135
• art. 86 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Halina Kochalska

Analityk Gold Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »