| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy usługi świadczone przez dom kultury podlegają opodatkowaniu

Czy usługi świadczone przez dom kultury podlegają opodatkowaniu

Czy dom kultury świadczący usługi w zakresie nauki tańca, kółek plastycznego i teatralnego, pobierający opłatę miesięczną w wysokości 5 zł od uczestnika (młodzież szkolna), powinien tę usługę potraktować jako podlegającą VAT? Jaki dowód wpłaty należy wystawić wnoszącemu opłatę za te zajęcia?

Wymienione usługi korzystają ze zwolnienia od VAT jako usługi związane z kulturą. Ich udokumentowanie może nastąpić w dowolnej formie (na żądanie nabywcy usługi powinna zostać jednak wystawiona faktura lub rachunek).
 
Opodatkowaniu podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Dlatego nie ulega wątpliwości, że wymienione usługi są czynnościami podlegającymi ustawie o VAT. Nie oznacza to jednak, że będą one faktycznie opodatkowane. Usługi związane z kulturą (PKWiU ex. 92), do których należy zaliczyć także usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (ex. 92.32) są zwolnione z VAT. Tym samym świadczone przez dom kultury usługi w zakresie tańca, kółek plastycznego i teatralnego są zwolnione od tego podatku.
Faktura w przypadku podatników VAT czynnych oraz rachunek w przypadku podatników VAT zwolnionych jest wystawiany tylko na żądanie nabywcy usługi. W pozostałych przypadkach wpłatę można udokumentować dowodem KP.
Jednocześnie należy zauważyć, że świadczenie usług w zakresie kultury jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych.
• art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 1 w zw. z poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
• rozporządzenie Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – Dz.U. Nr 42, poz. 264
Tomasz Krywan
konsultant podatkowy


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK