| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć wydatki na remont lokalu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Jak rozliczyć wydatki na remont lokalu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Złożyłem wnioski rejestracyjne firmy na początku stycznia 2007 r. Jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazałem 1 marca 2007 r. Pod koniec stycznia wynająłem biuro na potrzeby firmy. Wyremontuję je w lutym 2007 r. (planowany koszt remontu 8000 zł + VAT). Czy wydatki poniesione w lutym 2007 r., przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, będą kosztem mojej firmy?

"W przypadku wykorzystywania w prowadzonej działalności gospodarczej obcych składników majątku w oparciu o stosowną umowę (np. umowę najmu, użyczenia) podatnik może ponosić wydatki związane z przystosowaniem obcych środków trwałych do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Wartość tych wydatków, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może stanowić koszt uzyskania przychodów, jeżeli są to wydatki o charakterze remontowym, albo zostać zaliczona do inwestycji w obcych środkach trwałych i podlegać amortyzacji w myśl art. 22a ust. 2 powołanej wyżej ustawy. Stosownie do postanowień art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) cytowanej ustawy wydatki na remont mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że efektem wykonanych prac nie jest zwiększenie wartości technicznej, użytkowej, a w konsekwencji - wartości początkowej środka trwałego, stanowiącej podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych, zgodnie z art. z art. 22 g ust. 17 ustawy. (...) W związku z tym poniesione z tego tytułu wydatki na remont lokalu mogą być bezpośrednio zaliczone do koszów uzyskania przychodów."

 


Przywołaną interpretację mogą też wykorzystać przedsiębiorcy, którzy ponieśli innego typu wydatki przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. W cytowanym powyżej piśmie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku potwierdził, że kosztem podatkowym są wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności m.in. na wpis do ewidencji działalności gospodarczej oraz wydatki na wykonanie pieczątki, a także na ubezpieczenie samochodu służącego działalności gospodarczej i zaliczonego do środków trwałych.

 


Podstawa prawna:
- art. 22, art. 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588


Piotr Domański

konsultant dużej spółki akcyjnej

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK