| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć wydatki na remont lokalu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Jak rozliczyć wydatki na remont lokalu poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej

Złożyłem wnioski rejestracyjne firmy na początku stycznia 2007 r. Jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazałem 1 marca 2007 r. Pod koniec stycznia wynająłem biuro na potrzeby firmy. Wyremontuję je w lutym 2007 r. (planowany koszt remontu 8000 zł + VAT). Czy wydatki poniesione w lutym 2007 r., przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, będą kosztem mojej firmy?


RADA


Tak. Wydatki poniesione przez Pana na remont wynajętego lokalu przed rozpoczęciem działalności będzie Pan mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.


UZASADNIENIE


Żaden przepis nie zakazuje możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych przed datą faktycznego rozpoczęcia działalności gospodarczej. Jedyne ograniczenie to konieczność udowodnienia wpływu takiego wydatku na wysokość przychodu. Obowiązek ten spoczywa na przedsiębiorcy. Wydatki poniesione przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i mające związek z przychodem są kosztem podatkowym. Nie ma znaczenia, że przychód zostanie osiągnięty lub może zostać osiągnięty z opóźnieniem w stosunku do momentu poniesienia takiego wydatku.


Ponoszenie wydatków na wynajęty lokal przed rozpoczęciem działalności jest częstą sytuacją. Z praktyki wynika, że problem z rozliczaniem takich wydatków często występuje, gdy interesujący przyszłego przedsiębiorcę lokal jest udostępniany w ramach przetargu.

 


Przykład

Anna K. 17 grudnia 2006 r. wygrała przetarg na lokal użytkowy przeznaczony na sklep spożywczy w centrum miasta C. Przetarg zorganizowały władze miasta C. Zwycięzca przetargu był zobowiązany do przeprowadzenia remontu lokalu. Lokal był tak zdewastowany, że remont trwał dwa miesiące. Dopiero po zakończeniu remontu Anna K. zarejestrowała działalność gospodarczą (opóźniając ten moment, uniknęła opłacania składek ZUS za okres, gdy remont wykluczał prowadzenie działalności gospodarczej). Koszty remontu Anna K. mogła zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

 


Warto pamiętać, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiuje pojęcia remontu. Organy podatkowe odwołują się najczęściej do definicji remontu zawartej w art. 3 pkt 8 prawa budowlanego, zgodnie z którą remont to:

wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

 

Kluczowy jest w tej definicji zwrot: „odtworzenie stanu pierwotnego”. Wydatki odtwarzające ten stan można odnieść do kosztów bezpośrednio, bez konieczności ich amortyzowania.


Taką możliwość potwierdza m.in. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku w informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego z 25 października 2006 r. (nr RO-XV/415/PDOF/392-390/BD/06). W piśmie tym omówiono sytuację przedsiębiorcy, który w czerwcu 2006 r. zarejestrował w Urzędzie Miejskim w Białymstoku działalność gospodarczą. Jako datę rozpoczęcia działalności zadeklarował 1 sierpnia 2006 r. Przed tym terminem poniósł wydatki na remont wynajętego od spółdzielni mieszkaniowej na cele działalności gospodarczej lokalu. Przedsiębiorca na potrzeby remontu kupił płyty podłogowe, listwy narożne, farby akrylowe, oprawy oświetleniowe, przewody elektryczne, folie malarskie, rozcieńczalnik, gips szpachlowy, rury i osprzęt do instalacji wodnej i kanalizacyjnej. Przedsiębiorca wydatki udokumentował fakturą VAT. Łącznie wyniosły one 1231,53 zł. Organ podatkowy, udzielając odpowiedzi, stwierdził, że:

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Ekonomista, ekspert w dziedzinie finansów, inwestycji i bankowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »