| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej

Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej

Czy skrócony, 25-dniowy termin zwrotu VAT przysługuje w przypadku zaksięgowania faktury zaliczkowej dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy? Jakie warunki należy spełnić?


RADA

Tak, przysługuje, pod warunkiem złożenia zabezpieczenia majątkowego oraz zapłaty wszystkich należności wynikających z faktury. Sposób obliczenia należnej kwoty zabezpieczenia został przedstawiony w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje, m.in., na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy, od otrzymanej zaliczki z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie. Do jej opodatkowania dostawcy przysługuje prawo zastosowania stawki VAT 0%. Ze względu na to, że obrót z tytułu otrzymanej zaliczki podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%, stanowi, co do zasady, tak jak każdy obrót opodatkowany preferencyjną stawką VAT, podstawę do żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni (art. 87 ust. 2 i 3 ustawy). Jednak w przypadku żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego z tytułu otrzymanej zaliczki w WDT ustawodawca wymaga przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających WDT objętych tą należnością (art. 87 ust. 3a ustawy o VAT).

Przykład
Załóżmy, że firma otrzymała zaliczkę w kwocie 20 000 zł na poczet przyszłej WDT. Otrzymaną zaliczkę firma udokumentowała fakturą VAT. Z tego tytułu chce żądać zwrotu nadwyżki VAT. Jeżeli w obrocie krajowym sprzedaż towarów podlega opodatkowaniu stawką 22%, firma powinna złożyć zabezpieczenie majątkowe od otrzymanych zaliczek w kwocie: 20 000 x 22 : 122 = 3607 zł.
 

Przepisy ustawy przewidują możliwość skrócenia terminu zwrotu podatku z 60 do 25 dni. Odnosi się to do wszystkich zdarzeń, w których podatnik jest uprawniony do żądania zwrotu w ustawowym terminie 60 dni, czyli również do zaliczki otrzymanej w WDT.

Skrócony lub „normalny” 60-dniowy termin zwrotu nie może mieć natomiast zastosowania do podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych VAT oraz tych, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego NIP UE i nie wpłacili wymaganej kaucji (w kwocie 250 000 zł).

Gdy powyższa sytuacja nie zachodzi, firma może żądać zwrotu podatku we wcześniejszym terminie na podstawie umotywowanego wniosku złożonego razem z deklaracją za dany okres rozliczeniowy (art. 87 ust. 7 ustawy), przy czym musi spełnić w danym miesiącu rozliczeniowym, za który żąda zwrotu, jednocześnie następujące warunki:
- zapłacić należności wynikające z faktur, z których wynika wykazany w deklaracji podatek naliczony, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Dotyczy to wszystkich faktur, a nie tylko tych, z których firma domaga się zwrotu,
- zapłacić kwoty podatku naliczonego wynikające z dokumentów celnych, z uwzględnieniem wydanych decyzji na podstawie art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o VAT, jeżeli miał miejsce import towarów,
- wykazać w deklaracji kwotę podatku należnego z tytułu WNT, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest firma, jeżeli w kwocie podatku naliczonego został uwzględniony podatek od tych czynności.

Podstawa prawna:
 
- art. 87 ust. 3a-7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 179, poz. 1484
 

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »