| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej

Jak obliczyć kwotę zabezpieczenia, aby otrzymać zwrot wcześniej

Czy skrócony, 25-dniowy termin zwrotu VAT przysługuje w przypadku zaksięgowania faktury zaliczkowej dotyczącej wewnątrzwspólnotowej dostawy? Jakie warunki należy spełnić?


RADA

Tak, przysługuje, pod warunkiem złożenia zabezpieczenia majątkowego oraz zapłaty wszystkich należności wynikających z faktury. Sposób obliczenia należnej kwoty zabezpieczenia został przedstawiony w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy w VAT powstaje, m.in., na podstawie art. 20 ust. 3 ustawy, od otrzymanej zaliczki z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej jej otrzymanie. Do jej opodatkowania dostawcy przysługuje prawo zastosowania stawki VAT 0%. Ze względu na to, że obrót z tytułu otrzymanej zaliczki podlega opodatkowaniu stawką VAT 0%, stanowi, co do zasady, tak jak każdy obrót opodatkowany preferencyjną stawką VAT, podstawę do żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni (art. 87 ust. 2 i 3 ustawy). Jednak w przypadku żądania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego z tytułu otrzymanej zaliczki w WDT ustawodawca wymaga przedstawienia w urzędzie skarbowym zabezpieczenia majątkowego w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium kraju, do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających WDT objętych tą należnością (art. 87 ust. 3a ustawy o VAT).

Przykład
Załóżmy, że firma otrzymała zaliczkę w kwocie 20 000 zł na poczet przyszłej WDT. Otrzymaną zaliczkę firma udokumentowała fakturą VAT. Z tego tytułu chce żądać zwrotu nadwyżki VAT. Jeżeli w obrocie krajowym sprzedaż towarów podlega opodatkowaniu stawką 22%, firma powinna złożyć zabezpieczenie majątkowe od otrzymanych zaliczek w kwocie: 20 000 x 22 : 122 = 3607 zł.
 

Przepisy ustawy przewidują możliwość skrócenia terminu zwrotu podatku z 60 do 25 dni. Odnosi się to do wszystkich zdarzeń, w których podatnik jest uprawniony do żądania zwrotu w ustawowym terminie 60 dni, czyli również do zaliczki otrzymanej w WDT.

Skrócony lub „normalny” 60-dniowy termin zwrotu nie może mieć natomiast zastosowania do podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych VAT oraz tych, którzy rozpoczęli wykonywanie tych czynności w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego NIP UE i nie wpłacili wymaganej kaucji (w kwocie 250 000 zł).

Gdy powyższa sytuacja nie zachodzi, firma może żądać zwrotu podatku we wcześniejszym terminie na podstawie umotywowanego wniosku złożonego razem z deklaracją za dany okres rozliczeniowy (art. 87 ust. 7 ustawy), przy czym musi spełnić w danym miesiącu rozliczeniowym, za który żąda zwrotu, jednocześnie następujące warunki:
- zapłacić należności wynikające z faktur, z których wynika wykazany w deklaracji podatek naliczony, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.). Dotyczy to wszystkich faktur, a nie tylko tych, z których firma domaga się zwrotu,
- zapłacić kwoty podatku naliczonego wynikające z dokumentów celnych, z uwzględnieniem wydanych decyzji na podstawie art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o VAT, jeżeli miał miejsce import towarów,
- wykazać w deklaracji kwotę podatku należnego z tytułu WNT, importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest firma, jeżeli w kwocie podatku naliczonego został uwzględniony podatek od tych czynności.

Podstawa prawna:
 
- art. 87 ust. 3a-7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 179, poz. 1484
 

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK