| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy sporządza sprawozdanie spółka w organizacji

Kiedy sporządza sprawozdanie spółka w organizacji

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością została zawarta 29 grudnia 2006 r. Złożone zostały również dokumenty o wpis do KRS, ale do tej pory (18 stycznia 2007 r.) firma nie otrzymała decyzji. Kiedy powinniśmy otworzyć księgi rachunkowe i za jaki okres sporządzić pierwsze sprawozdanie finansowe?


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji jako podmiot podlegający przepisom ustawy o rachunkowości, obowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych, a w konsekwencji również do sporządzenia sprawozdania finansowego. Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości, spółka w organizacji powinna otworzyć księgi na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym, w ciągu piętnastu dni od dnia zaistnienia tego zdarzenia.


Takim zdarzeniem wywołującym wyżej wymienione skutki jest przykładowo wniesienie wkładów na pokrycie kapitału zakładowego, który to fakt powinien znaleźć odzwierciedlenie w oświadczeniu wspólników, składanym z innymi dokumentami wraz z wnioskiem o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.

W świetle powyższego, spółka powinna otworzyć księgi we wskazanym wcześniej terminie. Natomiast sprawozdanie finansowe sporządzane jest m.in. na ostatni dzień kończący rok obrotowy.


Z przepisów ustawy o rachunkowości, nie wynika dla spółki w organizacji obowiązek zamknięcia ksiąg i sporządzenia sprawozdania finansowego na dzień poprzedzający dzień uzyskania statusu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.


W omawianym przypadku zakładając, że rok obrotowy spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, sprawozdanie finansowe może zostać sporządzone na dzień 31 grudnia 2006 r. lub na dzień 31 grudnia 2007 r.


Jeżeli otwarcie ksiąg miało miejsce w 2007 roku, wtedy sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone na dzień 31 grudnia 2007 r.


Jeżeli wkłady wniesiono w 2006 roku, wtedy od decyzji spółki zależy, na który z wyżej wymienionych terminów sporządzone będzie sprawozdanie finansowe.

W przypadku gdy spółka podejmie decyzję o połączeniu ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego za 2006 rok z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za 2007 rok, wtedy sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone na dzień 31 grudnia 2007 r.


W przeciwnym wypadku spółka powinna sporządzić sprawozdanie finansowe na dzień 31 grudnia 2006 r.


Pamiętać przy tym należy, iż decyzja dotycząca czasu trwania pierwszego roku obrotowego w wymiarze dłuższym niż 12 miesięcy kalendarzowych powinna wynikać z umowy spółki. Fakt ten powinien zostać potwierdzony przez kierownika jednostki w przyjętej dokumentacji opisującej politykę rachunkowości spółki.


Wniosek

Spółka może podjąć decyzję o połączeniu ksiąg rachunkowych i sprawozdania finansowego za 2006 rok z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za 2007 rok. Wtedy sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone na dzień 31 grudnia 2007 r.

W takim przypadku decyzja dotycząca czasu trwania pierwszego roku obrotowego w wymiarze dłuższym niż 12 miesięcy kalendarzowych powinna wynikać z umowy spółki. Fakt ten powinien zostać potwierdzony przez kierownika jednostki w przyjętej dokumentacji opisującej politykę rachunkowości spółki.


Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK