| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zbycie środka trwałego po zakończeniu działalności opodatkowanej w formie ryczałtu

Jak rozliczyć zbycie środka trwałego po zakończeniu działalności opodatkowanej w formie ryczałtu

W 2006 r. zlikwidowałem działalność gospodarczą. Byłem wówczas opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Formę tę wybrałem od 1 stycznia 2005 r. Wcześniej byłem opodatkowany na zasadach ogólnych. Obecnie zamierzam sprzedać samochód, który był środkiem trwałym. Czy sprzedaż tego samochodu spowoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej?

Jeżeli tak, to w jakiej formie powinien być on opodatkowany?

RADA

Tak. Sprzedaż środka trwałego wykorzystywanego w działalności gospodarczej powoduje powstanie przychodu z działalności gospodarczej, jeżeli między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat. Przychód ten powinien być opodatkowany w takiej formie, w jakiej był Pan opodatkowany w momencie zakończenia działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą środków trwałych ujętych w ewidencji środków trwałych (art. 14 ust. 2 pkt 1 updof). Do przychodów tych zaliczony będzie również przychód z odpłatnego zbycia środków trwałych wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, nawet jeżeli przed ich zbyciem zostały one wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat. A zatem, gdy w związku z likwidacją działalności gospodarczej samochód został z tej działalności przez Pana wycofany, to przez sześć lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło takie wycofanie, przychód ze zbycia tego samochodu traktuje się jako przychód z działalności gospodarczej.

Przykład
Podatnik zakończył działalność gospodarczą 30 kwietnia 2004 r.
W tym dniu samochód będący środkiem trwałym został wycofany z działalności gospodarczej.
Jego sprzedaż w lutym 2007 r. będzie przychodem z działalności gospodarczej, bowiem między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło sześć lat. Termin ten upłynąłby dopiero 1 maja 2010 r.

W związku z tym, że sprzedaż tego samochodu będzie przychodem z działalności gospodarczej, to należy przyjąć, iż dla celów tej sprzedaży kontynuuje Pan formę opodatkowania, w której zakończył Pan działalność gospodarczą.

Stanowisko takie zostało potwierdzone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim pismem z 3 sierpnia 2005 r., nr PDG/415-27/05, w którym czytamy:
(...) sprzedaż składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej, w tym środka trwałego (pawilonu handlowego,) nie później niż 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu wycofania go z działalności (również po likwidacji firmy), jest przychodem z działalności gospodarczej, a dochód uzyskany ze zbycia należy opodatkować w zależności od wyboru formy opodatkowania w toku prowadzenia działalności gospodarczej przed likwidacją.

W przypadku opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychód z tytułu zbycia środka trwałego opodatkowany jest według stawki 3 proc. (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

Przykład
Pan Kowalski sprzedał w lutym 2007 r. samochód uprzednio wykorzystywany jako środek trwały w działalności gospodarczej opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Cena sprzedaży wynosi 10 000 zł.
Ryczałt z tego tytułu będzie wynosił 10 000 zł × 3% = 300 zł.
Podatek ten należy wpłacić do 20 marca 2007 r. oraz wykazać w zeznaniu o wysokości uzyskanego przychodu wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych składanym w terminie do 31 stycznia następnego roku.

Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. f), art. 21 ust. 1 i 2 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588
- art. 10 ust. 2 pkt 3, art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Krzysztof Wieluński
ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »