| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć nabycie od zagranicznej firmy towaru wyprodukowanego w Polsce

Jak rozliczyć nabycie od zagranicznej firmy towaru wyprodukowanego w Polsce

Jak potraktować w świetle przepisów o podatku od towarów i usług następującą transakcję: polska firma X (podatnik VAT UE) kupuje towar od firmy niemieckiej Y (podatnik VAT UE). Towar ten jest wyprodukowany przez firmę Z w Polsce i bezpośrednio z tej firmy w Polsce będzie dostarczony do firmy X.


Rozliczenie podatku z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, dokonywane jest na podstawie wystawianej przez polskiego podatnika faktury wewnętrznej. Faktura ta wystawiana jest najczęściej na podstawie faktury otrzymanej od zagranicznego dostawcy. W omawianym przypadku będzie to faktura niemieckiego kontrahenta. Należy zaznaczyć, że faktura niemieckiego kontrahenta nie powinna zawierać podatku VAT.


Faktura ujmowana jest w ewidencji VAT prowadzonej przez podatnika. Najlepiej w specjalnie utworzonym w tym celu rejestrze dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. Dostawa jest rozliczana w poz. 36 i 37 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Podatek należny z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy). Na zasadach ogólnych może pomniejszyć kwotę podatku należnego u podatnika. Oznacza to, że rozliczenie podatku z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, jest dla większości podatników neutralne podatkowo.


Dokumentowanie i rozliczanie podatku od dostaw towarów nabytych w opisany sposób odbywa się na zasadach ogólnych. W konsekwencji sprzedaż przedmiotowego towaru przez firmę X powinna być udokumentowana „zwykłą” fakturą. Oczywiście przy założeniu, że towar zostanie sprzedany polskiemu kontrahentowi, a nie będzie przedmiotem eksportu towarów czy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Sprzedaż powinna być następnie rozliczona na zasadach ogólnych w deklaracji VAT-7 składanej przez podatnika (w pozycjach dotyczących stawki podatku, którym opodatkowany jest towar).


Reasumując: w związku z nabyciem i sprzedażą przedmiotowego towaru polska firma X będzie obowiązana do dwukrotnego rozliczenia podatku VAT - z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (w ramach tego rozliczenia firma X rozlicza podatek VAT za niemieckiego kontrahenta), oraz „zwykłej” dostawy towarów.

Podstawa prawna:

- art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 22 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Kłosińska-Pyka

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »