| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć nabycie od zagranicznej firmy towaru wyprodukowanego w Polsce

Jak rozliczyć nabycie od zagranicznej firmy towaru wyprodukowanego w Polsce

Jak potraktować w świetle przepisów o podatku od towarów i usług następującą transakcję: polska firma X (podatnik VAT UE) kupuje towar od firmy niemieckiej Y (podatnik VAT UE). Towar ten jest wyprodukowany przez firmę Z w Polsce i bezpośrednio z tej firmy w Polsce będzie dostarczony do firmy X.


Rozliczenie podatku z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, dokonywane jest na podstawie wystawianej przez polskiego podatnika faktury wewnętrznej. Faktura ta wystawiana jest najczęściej na podstawie faktury otrzymanej od zagranicznego dostawcy. W omawianym przypadku będzie to faktura niemieckiego kontrahenta. Należy zaznaczyć, że faktura niemieckiego kontrahenta nie powinna zawierać podatku VAT.


Faktura ujmowana jest w ewidencji VAT prowadzonej przez podatnika. Najlepiej w specjalnie utworzonym w tym celu rejestrze dostaw towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. Dostawa jest rozliczana w poz. 36 i 37 deklaracji VAT-7/VAT-7K. Podatek należny z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy). Na zasadach ogólnych może pomniejszyć kwotę podatku należnego u podatnika. Oznacza to, że rozliczenie podatku z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, jest dla większości podatników neutralne podatkowo.


Dokumentowanie i rozliczanie podatku od dostaw towarów nabytych w opisany sposób odbywa się na zasadach ogólnych. W konsekwencji sprzedaż przedmiotowego towaru przez firmę X powinna być udokumentowana „zwykłą” fakturą. Oczywiście przy założeniu, że towar zostanie sprzedany polskiemu kontrahentowi, a nie będzie przedmiotem eksportu towarów czy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Sprzedaż powinna być następnie rozliczona na zasadach ogólnych w deklaracji VAT-7 składanej przez podatnika (w pozycjach dotyczących stawki podatku, którym opodatkowany jest towar).


Reasumując: w związku z nabyciem i sprzedażą przedmiotowego towaru polska firma X będzie obowiązana do dwukrotnego rozliczenia podatku VAT - z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (w ramach tego rozliczenia firma X rozlicza podatek VAT za niemieckiego kontrahenta), oraz „zwykłej” dostawy towarów.

Podstawa prawna:

- art. 17 ust. 1 pkt 5, art. 22 ust. 1 pkt 1, art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK