| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć nabycie od zagranicznej firmy towaru wyprodukowanego w Polsce

Jak rozliczyć nabycie od zagranicznej firmy towaru wyprodukowanego w Polsce

Jak potraktować w świetle przepisów o podatku od towarów i usług następującą transakcję: polska firma X (podatnik VAT UE) kupuje towar od firmy niemieckiej Y (podatnik VAT UE). Towar ten jest wyprodukowany przez firmę Z w Polsce i bezpośrednio z tej firmy w Polsce będzie dostarczony do firmy X.


Nie ma zatem przemieszczenia towarów, ale faktura zostanie wystawiona przez firmę niemiecką. Jak prawidłowo powinna wyglądać faktura od kontrahenta niemieckiego i jak dalej sprzedaż tego towaru ma fakturować firma X?

RADA


W związku z nabyciem i sprzedażą przedmiotowego towaru polska firma X będzie obowiązana do dwukrotnego rozliczenia podatku VAT - z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (w ramach tego rozliczenia firma X rozlicza podatek VAT za niemieckiego kontrahenta) oraz „zwykłej” dostawy towarów.


uzasadnienie


Sytuację opisaną w pytaniu można przedstawić na następującym schemacie:


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

(1) zakup towaru przez polskiego podatnika X od niemieckiego podatnika Y (z tego tytułu nabywca ma obowiązek rozliczyć podatek należny, jest to bowiem dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca)

(2) dostawa towaru do firmy X od producenta - polskiej firmy Z

(3) odsprzedaż towarów w obrocie krajowym przez firmę X nabywcom oznaczonym jako ABC (firma X rozlicza podatek należny od dostawy krajowej)


W omawianym przypadku nie dochodzi do przemieszczenia towarów między dwoma państwami członkowskimi, a zatem nie dochodzi do transakcji wewnątrzwspólnotowej. W szczególności nabycie przedmiotowego towaru nie stanowi dla firmy X wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Nie dochodzi również do eksportu czy importu towarów. Skoro tak, dostawa towarów dokonana przez niemiecką firmę Y stanowi „zwykłą” dostawę towarów.


Miejsce dokonania tej dostawy znajduje się na terytorium Polski. Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią jest bowiem miejsce, w którym towary te znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy (w omawianym przypadku - siedziba firmy Z).


Jednocześnie konsekwencją tego, że dostawa ta dokonywana jest przez firmę niemiecką (tj. podatnika nieposiadającego na terytorium Polski siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności ani stałego miejsca zamieszkania), jest wystąpienie w firmie X tzw. dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca (art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Instytucja ta stanowi dla towarów odpowiednik importu usług.


WAŻNE!


Rozliczenie podatku z tytułu dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, dokonywane jest na podstawie wystawianej przez polskiego podatnika faktury wewnętrznej. Faktura ta wystawiana jest na podstawie faktury otrzymanej od zagranicznego dostawcy.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »