| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy sprzedaż nieruchomości trwale z gruntem związanej będzie zwolniona z VAT

Kiedy sprzedaż nieruchomości trwale z gruntem związanej będzie zwolniona z VAT

Okres użytkowania nieruchomości wynosi 20 lat. W ciągu ostatnich pięciu lat nie poniesiono żadnych wydatków na prace remontowe, przebudowę, rozbudowę. Ponadto podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Nie obowiązywała w tym czasie ustawa o podatku od towarów i usług. Czy sprzedaż tej nieruchomości trwale związanej z gruntem będzie zwolniona, czy opodatkowana?


RADA

Sprzedaż tej nieruchomości będzie zwolniona z VAT. Są bowiem spełnione ku temu wszystkie warunki, o których szczegółowo w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wczytując się w treść pytania, należy stwierdzić, iż mamy do czynienia ze sprzedażą towarów używanych.

W ustawie natomiast czytamy, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie to dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze. Warto przywołać również definicję towaru używanego, abyśmy mogli ostatecznie stwierdzić, iż nieruchomość, o którą pyta Czytelnik, bezwzględnie spełnia warunki, aby skorzystać ze zwolnienia z VAT jako towar używany.

Otóż przez towary używane rozumie się:
- budynki, budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej pięć lat;
- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

W myśl art. 43 ust. 6 ustawy zwolnienia nie stosuje się, jeżeli przed wprowadzeniem towarów do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
- użytkował te towary w okresie krótszym niż pięć lat w celu wykonania czynności opodatkowanych.

Ponadto należy zaznaczyć, że stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży gruntów zależy od tego, jaką stawką opodatkowana jest dostawa budynków lub budowli trwale z gruntem związanych. Wynika to z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Podsumowując, należy zatem stwierdzić, że sprzedaż nieruchomości trwale z gruntem związanej, użytkowanej przez podatnika od ponad 20 lat, w przypadku której nie przysługiwało przy jej nabyciu prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony, podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
 

Podstawa prawna:
- art. 29 ust. 5, art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Marzena Kotecka
ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »