| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy opodatkować przychód z nieodpłatnego nabycia akcji przez pracowników

Kiedy należy opodatkować przychód z nieodpłatnego nabycia akcji przez pracowników

Nasza spółka podwyższyła kapitał akcyjny, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego. Pracownicy będący jednocześnie naszymi akcjonariuszami podjęli uchwałę o nieodpłatnym nabyciu w ramach prawa poboru nowych akcji. Czy w powyższej sytuacji obowiązek zapłaty podatku dochodowego powstanie dopiero z chwilą sprzedania nowo nabytych akcji?


W omawianej sytuacji obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego na konto urzędu skarbowego spoczywa na płatniku, czyli Państwa spółce. Mają Państwo obowiązek pobrać zryczałtowany podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału akcyjnego. Następnie należy przekazać ten podatek do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło jego pobranie, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według Państwa siedziby (bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby). Do końca stycznia roku następującego po roku, w którym pobrali Państwo podatek, należy przesłać do tego samego urzędu deklarację roczną PIT-8AR.

Obowiązek pobrania w takiej sytuacji zryczałtowanego podatku dochodowego przez spółkę potwierdzają również organy podatkowe. W interpretacji o zakresie stosowania prawa podatkowego wydanej 9 września 2004 r. przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kępnie, nr ZPD-411-174/2004, czytamy:
"(...) zgodnie z art. 41 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie przeznaczenia dochodu na powiększenie kapitału zakładowego płatnicy (w tym wypadku spółka akcyjna) pobierają zryczałtowany podatek dochodowy w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego lub akcyjnego. Płatnicy ci, zgodnie z art. 42 ust. 1 updof, przekazują kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby płatnika."
 

Podstawa prawna:
- art. 4a, art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 24 ust. 5 pkt 4, art. 30a ust. 1 pkt 4, ust. 6-7, art. 41 ust. 4 i 5, art. 42 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588
- art. 260 § 1-4, art. 396 § 1 art. 442 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - j.t. Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

DEWELOPERSKI.com

Blog o działalności deweloperskiej, kluczowych aspektach zarządzania i obrocie nieruchomościami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »