| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy nieodpłatne przekazanie towaru wycofanego ze sprzedaży podlega VAT

Czy nieodpłatne przekazanie towaru wycofanego ze sprzedaży podlega VAT

Handluję odzieżą. Część towaru nie nadaje się jednak do sprzedaży (wypłowiał, wyszedł z mody).
1. Czy w przypadku gdy podaruję tę odzież, np. Caritasowi lub ośrodkowi pomocy, muszę odprowadzić VAT i jak go wyliczyć?
2. Czy zapłacę VAT, gdy dokonam zniszczenia tych towarów?


RADA


Ad 1. Tak, przekazanie odzieży do Caritasu jest darowizną opodatkowaną VAT. Zakładam bowiem, że w związku z nabyciem towarów handlowych dokonała Pani odliczenia VAT naliczonego.

Ad 2. W przypadku zniszczenia tych towarów nie ma obowiązku naliczania VAT.


UZASADNIENIE


Ad 1
. Darowizna jest czynnością opodatkowaną VAT na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT. Zgodnie z tym artykułem czynność ta jest opodatkowana tylko w sytuacji, gdy podatnikowi przy nabyciu towarów będących przedmiotem darowizny przysługiwało prawo do odliczenia VAT, zawartego w cenie tych towarów.

Podstawą opodatkowania darowizny jest cena nabycia tych towarów. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru (czyli wykonania darowizny). Darowizna towarów udokumentowana jest fakturą wewnętrzną w ewidencji sprzedaży VAT, a VAT jest rozliczony według stawki stosowanej do sprzedaży tych towarów.


Przykład

Firma odzieżowa X przekazała do Caritasu odzież, która została wycofana ze sprzedaży. Cena zakupu tej odzieży wynosiła 10 000 zł (netto) plus 2200 zł (VAT). W związku z nabyciem odliczono VAT naliczony. Ponieważ towary przekazano w formie darowizny, firma X wystawiła fakturę wewnętrzną na kwotę 10 000 zł i VAT należny 2200 zł.


Ad 2.
Katalog czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest bardzo szeroki, jednak nie wynika z niego, że opodatkowaniu podlega zniszczenie, zepsucie czy ubytki naturalne towarów.


Fizyczna likwidacja towaru możliwa jest np. przez wyrzucenie czy spalenie. Na okoliczność takiego zniszczenia warto sporządzić protokół podpisany przez osoby uczestniczące w likwidacji. Protokół taki powinien zawierać informację:

- co zlikwidowano,

- o jakiej wartości (po jakiej cenie zakupu),

- w jaki sposób (jak faktycznie przebiegła likwidacja),

- w czyjej obecności (przy jakich świadkach) zniszczono,

- o osobach sporządzających protokół, osobach uczestniczących w likwidacji wraz z ich podpisami.


Likwidacji może dokonać sam przedsiębiorca, ale im wyższa wartość likwidowanego majątku, tym bardziej pożądani są niezależni świadkowie. W przypadku szczególnie dużej wartości towarów warto - dla bezpieczeństwa - powiadomić wcześniej o dacie dokonania zniszczenia urząd skarbowy. Lepiej, aby urzędnicy byli obecni przy zniszczeniu, niż gdyby fakt zniszczenia miał zostać zakwestionowany w późniejszej kontroli. Powiadomienie takie nie jest jednak obowiązkowe.

Podstawa prawna:

- art. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Marta Wysocka

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK