| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy należy wykazywać w informacji podsumowującej

Czy zaliczki z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy należy wykazywać w informacji podsumowującej

Dokonujemy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz kontrahenta niemieckiego posiadającego numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Niemiec. W styczniu br. otrzymaliśmy zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, które zostaną dostarczone w kwietniu br.


Wystawiliśmy fakturę dokumentującą otrzymaną zaliczkę ze stawką VAT w wysokości 0% oraz wykazaliśmy otrzymaną zaliczkę w deklaracji VAT-7 jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Czy otrzymaną zaliczkę należy wykazać w informacji podsumowującej za I kwartał 2007 r.?

RADA

Tak, otrzymaną zaliczkę należy wykazać w informacji podsumowującej za I kwartał br.

UZASADNIENIE

Jak wynika z pytania, dokonują Państwo dostawy towarów na rzecz kontrahenta niemieckiego posiadającego numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium Niemiec. Dostawa ta z całą pewnością stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT na terytorium kraju.

Podatnicy VAT UE, którzy dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy, oprócz obowiązku rozliczenia tej transakcji w deklaracji VAT mają również obowiązek złożenia kwartalnej informacji podsumowującej. Informacje te składamy za okresy kwartalne do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:
1) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspolnotowych nabyć towarów;
2) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.
Zatem o tym, czy dostawę na rzecz zagranicznego kontrahenta należy rozliczyć w informacji podsumowującej i kiedy, decydują dwa warunki:
- dana transakcja może być sklasyfikowana jako wewnątrzwspólnotowa dostawa,
- moment powstania obowiązku podatkowego.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest zdefiniowana jako wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 (dostawy towarów) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Choć nie wynika to wprost z przepisów, jednak w praktyce przyjmuje się, że zaliczki należy traktować jak transakcje, których dotyczą, to znaczy opodatkować je tą samą stawką. Również zaliczka na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy nie jest rozliczana jako dostawa krajowa, ale jako transakcja wewnątrzwspólnotowa, co oznacza, że pierwszy warunek został spełniony.

Decydujące znaczenie ma również moment powstania obowiązku podatkowego. Dla zaliczek z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Ponieważ w Państwa przypadku faktura została wystawiona w styczniu, również w rozliczeniu za ten miesiąc powstał obowiązek podatkowy. Dlatego w informacji podsumowującej VAT-UE za I kwartał należy wykazać zarówno dokonane w danym kwartale dostawy, jak również otrzymaną zaliczkę na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, względem której obowiązek podatkowy powstał w styczniu 2007 r.

Podstawa prawna:
- art. 100 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Dybka

Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »