| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychody uzyskiwane z najmu lokalu powodują utratę możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej

Czy przychody uzyskiwane z najmu lokalu powodują utratę możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą – usługi w zakresie złotnictwa i jubilerstwa. Jestem opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Od marca zamierzam wynająć część lokalu, w którym świadczę swoje usługi, innemu przedsiębiorcy – grawerowi. Czy uzyskiwanie dodatkowego przychodu z tytułu najmu nie spowoduje utraty przeze mnie możliwości korzystania z dotychczasowej formy opodatkowania?


RADA

Nie. W przedstawionym stanie faktycznym uzyskiwanie przychodu z tytułu najmu, jako odrębnego źródła przychodu, nie spowoduje utraty przez Pana prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych za odrębne źródła przychodów uznał m.in.:
- pozarolniczą działalność gospodarczą,
- najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze.
Pozarolnicza działalność gospodarcza może być opodatkowana na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), albo w sposób uproszczony, określony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: uzpd).
Podobnie przychód z najmu jako odrębnego źródła przychodów może być opodatkowany na zasadach określonych w updof, chyba że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w uzpd.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Przychód z najmu jako odrębnego źródła przychodów podatnik może opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

W art. 8 ust. 1 pkt 1 uzpd wprowadzono ograniczenie, zgodnie z którym:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników opłacających podatek w formie karty podatkowej.

Jednocześnie zastrzeżono, że ograniczenia tego nie stosuje się do podatników uzyskujących przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Opodatkowania w formie karty podatkowej nie wyłącza również osiąganie przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.
Wobec powyższego uzyskiwanie przez Pana przychodów z najmu, niezależnie od wybranej formy jego opodatkowania, nie wyklucza jednoczesnego opodatkowania działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

Podatwa prawna:
 
- art. 10 ust. 1 pkt 6 art. 9a ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588
- art. 1 pkt 2, art. 2 ust. 1 pkt 2, ust. 1a, art. 6 ust. 1b, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588
 

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »