| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przychody uzyskiwane z najmu lokalu powodują utratę możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej

Czy przychody uzyskiwane z najmu lokalu powodują utratę możliwości opodatkowania w formie karty podatkowej

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą – usługi w zakresie złotnictwa i jubilerstwa. Jestem opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Od marca zamierzam wynająć część lokalu, w którym świadczę swoje usługi, innemu przedsiębiorcy – grawerowi. Czy uzyskiwanie dodatkowego przychodu z tytułu najmu nie spowoduje utraty przeze mnie możliwości korzystania z dotychczasowej formy opodatkowania?


RADA

Nie. W przedstawionym stanie faktycznym uzyskiwanie przychodu z tytułu najmu, jako odrębnego źródła przychodu, nie spowoduje utraty przez Pana prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

UZASADNIENIE

Ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych za odrębne źródła przychodów uznał m.in.:
- pozarolniczą działalność gospodarczą,
- najem, podnajem, dzierżawę, poddzierżawę oraz inne umowy o podobnym charakterze.
Pozarolnicza działalność gospodarcza może być opodatkowana na zasadach ogólnych, określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof), albo w sposób uproszczony, określony w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej: uzpd).
Podobnie przychód z najmu jako odrębnego źródła przychodów może być opodatkowany na zasadach określonych w updof, chyba że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w uzpd.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Przychód z najmu jako odrębnego źródła przychodów podatnik może opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania.

W art. 8 ust. 1 pkt 1 uzpd wprowadzono ograniczenie, zgodnie z którym:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie stosuje się do podatników opłacających podatek w formie karty podatkowej.

Jednocześnie zastrzeżono, że ograniczenia tego nie stosuje się do podatników uzyskujących przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Opodatkowania w formie karty podatkowej nie wyłącza również osiąganie przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, z których przychody (dochody) podlegają odrębnemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych.
Wobec powyższego uzyskiwanie przez Pana przychodów z najmu, niezależnie od wybranej formy jego opodatkowania, nie wyklucza jednoczesnego opodatkowania działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.

Podatwa prawna:
 
- art. 10 ust. 1 pkt 6 art. 9a ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588
- art. 1 pkt 2, art. 2 ust. 1 pkt 2, ust. 1a, art. 6 ust. 1b, art. 8 ust. 1 pkt 1, art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588
 

Leszek Syguła
ekspert w zakresie podatków dochodowych,
prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »