| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy sprzedaży wysyłkowej

Prowadzimy sklep z przyprawami i herbatami. Mamy zamiar rozpocząć także sprzedaż przez Internet. W związku z tym mam pytanie: kiedy powstaje obowiązek podatkowy, jeżeli wysyłamy towar do nabywcy za zaliczeniem pocztowym?


Wysyłamy towar do klienta przesyłką pocztową. Klient po otrzymaniu towaru dokonuje płatności za pośrednictwem urzędu pocztowego. Ale są także klienci, którzy płacą bezpośrednio na nasz rachunek bankowy, wykorzystując elektroniczny transfer bankowy przed otrzymaniem towaru. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Czy z chwilą nadania przesyłki, czy też z chwilą otrzymania zapłaty?

RADA

Obowiązek podatkowy w przypadku dostawy dokonanej za zaliczeniem pocztowym powstaje w momencie, w którym sprzedawca otrzymał środki pieniężne, a w przypadku płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego - w momencie wpływu pieniędzy na konto sprzedawcy.

UZASADNIENIE

Z pytania wynika, że dokonują Państwo sprzedaży przez Internet na dwa sposoby:
- wysyłając towar nabywcy za zaliczeniem pocztowym; klient po otrzymaniu towaru dokonuje płatności za pośrednictwem urzędu pocztowego, a pieniądze wpływają na wasze konto bankowe,
- po otrzymaniu płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego dokonujecie wysyłki towaru.

Wydanie rzeczy nabywcy w przypadku sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym, jak też po otrzymaniu płatności za pośrednictwem elektronicznego serwisu bankowego następuje z chwilą, kiedy nadana przesyłka zostanie przez nabywcę podjęta i opłacona. Do tego czasu właścicielem towaru jest nadawca przesyłki, czego wyrazem jest zwrot do niego przesyłki w przypadku braku odbioru i opłacenia jej przez adresata. W obydwu przypadkach, o których wspomina Czytelnik, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w momencie otrzymania zapłaty za towar wystawiony w sklepie internetowym.
Potwierdzenie takiego stanowiska znajdziemy bezpośrednio w przepisach ustawy o VAT.
W świetle art. 19 ust. 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli jednak przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania, w tej części.
W przypadku dostawy wysyłkowej dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty.
 

Ważne! Zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. W przypadku sprzedaży wysyłkowej za zaliczeniem pocztowym obowiązek ten powstaje jednak dopiero w momencie otrzymania zapłaty za towar.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK