| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy podatnik zwolniony z VAT jest zobowiązany rozliczyć VAT

Kiedy podatnik zwolniony z VAT jest zobowiązany rozliczyć VAT

Korzystam ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. 5 lutego br. nabyłem w Niemczech samochód dostawczy o wartości 25 000 zł. Czy wartość samochodu wliczam do limitu uprawniającego do zwolnienia? Czy mam obowiązek rozliczenia tej transakcji?

Jeśli nie dokonał Pan innych transakcji wewnątrzwspólnotowych, nie ma obowiązku rozliczać VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia.
VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia mamy obowiązek rozliczać od transakcji, w wyniku której następuje przekroczenie kwoty limitu.
 

Przykład
Jan Kowalski w styczniu zakupił w Niemczech samochód o wartości 29 000 zł, w lutym natomiast wyposażenie do swojego sklepu o wartości 15 000 zł. Od drugiej transakcji będzie więc zobowiązany rozliczyć VAT od wewnątrzwspólnotwego nabycia.

Mimo niskich obrotów podatnicy mogą wybrać opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycie towarów. Warunkiem jest złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania tych czynności. Należy złożyć VAT-R/UE wraz z formularzem VAT-R. W VAT-R/UE należy w poz. 4 należy zaznaczyć kwadrat nr 3.

Takie oświadczenie składamy przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, od którego nabycia te mają być rozliczane. Należy pamiętać, że oświadczenie obowiązuje przez dwa kolejne lata, licząc od końca miesiąca, w którym zostało złożone.

Powyższe zasady mają zastosowanie również w przypadku, gdy korzystamy ze zwolnienia ze względu na wykonywanie wyłącznie czynności zwolnionych
Gdy wybraliśmy opodatkowanie wewnątrzwspólnotowego nabycia lub przekroczyliśmy limit, jesteśmy zobowiązani do rozliczania VAT z tego tytułu w deklaracji VAT-8. Składamy ją za okresy miesięczne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu.
 
 

Podstawa prawna:
- art. 10, art. 113 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PrawoSocjalne.pl

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »