| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować usługę transportową na trasie Niemcy - Polska, świadczoną dla ukraińskiego kontrahenta

Jak opodatkować usługę transportową na trasie Niemcy - Polska, świadczoną dla ukraińskiego kontrahenta

Na zlecenie spedycji z Ukrainy wykonaliśmy usługę transportu towarów z Niemiec do Polski. Jak opodatkować tę usługę?


RADA

Miejscem świadczenia przedmiotowej usługi transportowej są Niemcy. W konsekwencji są Państwo obowiązani do zarejestrowania się w Niemczech jako podatnik VAT i wystawienia niemieckiej faktury (z naliczonym niemieckim VAT ze stawką 16%).

UZASADNIENIE

Usługi transportu towarów, których rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, uznaje się za tzw. wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów. W konsekwencji przedmiotowa usługa transportowa na trasie Niemcy - Polska stanowi wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów. Bez znaczenia jest, że zamawiającym jest firma spedycyjna spoza Unii Europejskiej.

Miejsce świadczenia wewnątrzwspólnotowych usług transportu towarów ustala się, co do zasady, według miejsca, gdzie transport się rozpoczyna (art. 28 ust. 1 ustawy).

Wyjątek od tej zasady ma miejsce w przypadku, gdy nabywca usługi poda w związku z jej nabyciem numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby VAT na terytorium innego państwa członkowskiego niż państwo członkowskie rozpoczęcia transportu. Wówczas miejscem świadczenia staje się terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer (art. 28 ust. 3 ustawy).

Z treści pytania nie wynika, aby firma ukraińska podała Państwu numer VAT jakiegokolwiek państwa członkowskiego. Prowadzi to do wniosku, że miejscem świadczenia przedmiotowej usługi transportowej są Niemcy. W konsekwencji są Państwo obowiązani do zarejestrowania się w Niemczech jako podatnik VAT i wystawienia niemieckiej faktury z naliczonym niemieckim VAT ze stawką 16%. Jeśli nie dopełnią Państwo obowiązku rejestracji, pozostanie wystawienie polskiej faktury uproszczonej, o której mowa w § 27 rozporządzenia o fakturach, a więc faktury bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem (podkreślić jednak należy, że rezygnując z rejestracji VAT w Niemczech i rozliczenia VAT na zasadach tam obowiązujących naruszają Państwo niemieckie przepisy).
 

Podstawa prawna:
- art. 28 ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
- § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz. U. Nr 95, poz. 798

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »