| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo obliczyć podatek od dochodów z pracy uzyskanych w Polsce, w Niemczech i w Holandii

Jak prawidłowo obliczyć podatek od dochodów z pracy uzyskanych w Polsce, w Niemczech i w Holandii

W 2006 r. uzyskałem dochody z pracy w Polsce, w Niemczech i w Holandii. Podatek od dochodów uzyskanych w Niemczech i w Holandii został zapłacony zgodnie z przepisami obowiązującymi w tych krajach. Jak powinienem rozliczyć wszystkie te dochody w zeznaniu rocznym?


RADA

Do dochodów podlegających opodatkowaniu (tj. dochodów uzyskanych w Polsce i w Holandii) powinien Pan dodać dochody zwolnione z opodatkowania (tj. dochody uzyskane w Niemczech) i od sumy tych dochodów obliczyć podatek według skali podatkowej. Następnie powinien Pan ustalić stopę procentową tego podatku do obliczonej sumy dochodów. Ustaloną stopę procentową należy zastosować do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce, a więc do sumy dochodów z Polski i z Holandii, i ustalić należny podatek. Następnie powinien Pan ustalić kwotę podatku zapłaconego w Holandii, która podlega odliczeniu od podatku polskiego. Podatek zapłacony w Holandii nie może przekroczyć tej części podatku polskiego, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w Holandii.

UZASADNIENIE

Dochody Polaków z pracy za granicą przy równoczesnym osiąganiu w kraju dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych skutkują obowiązkiem złożenia zeznania rocznego w Polsce, niezależnie od metody ich rozliczenia przewidzianej w dwustronnej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania. Rozliczenie tych dochodów komplikuje się w sytuacji, gdy dochody są osiągane z więcej niż jednego kraju, a z dwustronnych umów zawartych z tymi krajami wynika, że są stosowane różne metody unikania podwójnego opodatkowania.
Z pytania wynika, że osiągał Pan dochody z pracy w Polsce, jak też w Niemczech oraz Holandii. Tym samym, jako że podlega Pan nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jest Pan zobowiązany do złożenia zeznania rocznego i rozliczenia w nim całości swoich dochodów. Przy dokonywaniu tego rozliczenia należy uwzględnić postanowienia dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania łączących Polskę z Niemcami oraz z Holandią.
Polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zwalnia z opodatkowania w Polsce dochody z pracy w Niemczech, natomiast w przypadku równoczesnego uzyskiwania w Polsce dochodów opodatkowanych na zasadach ogólnych do ich rozliczenia nakazuje zastosować metodę wyłączenia z progresją. Z kolei polsko-holenderska konwencja nie zwalnia z opodatkowania w Polsce dochodów osiągniętych z pracy w Holandii, zezwalając jedynie na odliczenie podatku zapłaconego w Holandii od podatku należnego w Polsce.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Metoda rozliczenia dochodów wynika z postanowień dwustronnych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Metoda wyłączenia z progresją służy do ustalenia wysokości stopy procentowej mającej zastosowanie do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. W tym celu należy zsumować dochody zwolnione z opodatkowania z dochodami podlegającymi opodatkowaniu i od sumy tych dochodów obliczyć podatek według obowiązującej skali. Następnie należy ustalić stopę procentową tego podatku do sumy dochodów i zastosować ją do dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK