| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć przychody i koszty w spółce komandytowej

Jak rozliczyć przychody i koszty w spółce komandytowej

Komandytariusz w spółce komandytowej ma udział w kapitale na poziomie 10%. Jednocześnie w umowie spółki określono jego udział w zyskach i stratach spółki na poziomie 40%. Czy komandytariusz ma 10%, czy też 40% udziału w przychodach i kosztach przy obliczaniu podatku dochodowego?


RADA


W opisanej sytuacji komandytariusz ma 40% udziału w przychodach i kosztach spółki. W przypadku tak skonstruowanej umowy spółki bez znaczenia jest proporcja udziału komandytariusza w kapitale spółki.


UZASADNIENIE


Komandytariusz uczestniczy w zysku spółki proporcjonalnie do jego wkładu rzeczywiście wniesionego do spółki (art. 123 k.s.h.). Nie oznacza to jednak, że zawsze przychody i koszty wspólnika w takiej spółce oblicza się w proporcji do wniesionych do spółki aktywów. W umowie można bowiem tę regułę wyłączyć. W konsekwencji będzie mieć zastosowanie art. 8 ust. 1 updof. Przepis ten określa, jak obliczać - rozliczając podatek dochodowy wspólników - przychody w takich spółkach, jak np. cywilna, jawna, komandytowa.


Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (...) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.


W przepisie tym, w jego pierwszym zdaniu, nie jest określone, co należy rozumieć przez pojęcie „przychody z udziału”. Dla części organów podatkowych są to - w odniesieniu do komandytariusza - „przychody z udziału w kapitale wniesionym do spółki komandytowej”. Taka interpretacja oznaczałaby, że w spółce, w której komandytariusz wniósł np. 10% jej kapitału, jego udział w przychodach i kosztach uzyskania przychodów z całej działalności spółki dla celów podatku dochodowego wynosiłby 10%. Nawet gdyby umowa spółki dawała komandytariuszowi prawo nie do 10% zysków spółki, ale np. do 40%. Jest to błędna interpretacja przepisów. Zazwyczaj jest korygowana przez izby skarbowe. Przykładem może być pismo Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 grudnia 2006 r. (nr 1401/BP-I/4230Z-112/06/SZ). Dyrektor uznał, że kontrowersyjny przepis stanowi o udziale w zyskach, a nie o udziale w kapitale, jeżeli umowa spółki w odmienny sposób, niż proporcją według wniesionego kapitału, nakazuje rozliczać zyski i straty spółki. Interpretacja dyrektora dotyczyła pytania podatnika, który wniósł wkład do spółki komandytowej w wysokości 0,5% jej kapitału, z jednoczesnym prawem do udziału w zysku w 95% oraz stratach w 95%.


Z przytoczonych powyżej przepisów oraz zakładanego przez (...) komandytariusza udziału w zyskach i stratach spółki komandytowej w wysokości 95% wynika, że zarówno przychody, jak i koszty uzyskania przychodu winny być rozliczane przez wspólników (...) proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach spółki komandytowej. W przypadku podatnika proporcja ta wyniesie 95%.


PRZYKŁAD


Andrzej Lipko wniósł jako komandytariusz do spółki komandytowej 10 000 zł. Była to 1/10 kapitałów wniesionych do spółki przez wszystkich wspólników. Umowa spółki przyznawała komandytariuszowi 30% udziału w zyskach i 30% udziału w stratach. Księgowa spółki na potrzeby obliczania miesięcznych zaliczek od podatku dochodowego oraz zeznania rocznego przyjęła, że komandytariusz ma 30% udziału w przychodach i kosztach spółki.

Podstawa prawna:

- art. 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824

- art. 123 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540


Małgorzata Korycka

konsultant biura rachunkowego

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »