| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy rozwiązanie umowy leasingu przed terminem skutkuje koniecznością korekty kosztów

Czy rozwiązanie umowy leasingu przed terminem skutkuje koniecznością korekty kosztów

Czy w związku z rozwiązaniem umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2006 r. należy dokonać korekty zaliczonych do kosztów opłat leasingowych za okres, w którym trwała ta umowa?


RADA

Nie. W przypadku rozwiązania umowy leasingu przed zakończeniem podstawowego okresu, na jaki została zawarta, podatnik nie ma obowiązku dokonania korekty kosztów opłat leasingowych za okres, w którym trwała ta umowa.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 23b ust. 1 updof (art. 16b ust. 1 updop), aby umowa mogła być uznana za umowę leasingu operacyjnego, musi spełniać określone warunki. Powinna ona zostać zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, i jednocześnie suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego. Wówczas wydatki ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie tej umowy stanowią jego koszty uzyskania przychodów.

Zaliczenie do kosztów podatkowych opłat ustalonych w umowie leasingu uzależniono zatem od treści umowy, a nie od faktycznego trwania umowy. Natomiast przepisy nie przewidują wyłączenia z kosztów opłat leasingowych w związku z rozwiązaniem przed terminem umowy leasingu. W związku z tym opłaty leasingowe (np. opłata inicjalna, czynsze leasingowe, opłaty manipulacyjne i prowizje), które zostały zaliczone do kosztów podatkowych w trakcie trwania tej umowy, nie powinny być korygowane.

Stanowisko to zostało potwierdzone w treści postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach z 27 listopada 2006 r. (nr. 1408/PD/415-15/06), w którym czytamy, że:
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują wprost skutków podatkowych rozwiązania czy zerwania umowy leasingu, określają jedynie skutki podatkowe występujące w trakcie trwania umowy oraz skutki podatkowe rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie podstawowego okresu umowy. W celu prawidłowego zaliczenia opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów, oprócz konieczności spełnienia warunków umowy, należy również mieć na względzie generalną zasadę kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 22 ust. 1 updof kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Przepis art. 23 ww. ustawy nie wymienia wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych w trakcie umowy leasingu, w przypadku gdy umowa zostanie zerwana. (...) w przypadku rozwiązania umowy leasingu przed terminem, na jaki została zawarta, strona nie musi dokonywać korekty kosztów uzyskania przychodów o poniesione w czasie jej trwania opłaty leasingowe.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Możliwość zaliczenia wydatków ponoszonych w trakcie trwania umowy leasingu operacyjnego do kosztów została uzależniona od spełnienia warunków określonych w ustawie.
 

Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1, art. 23b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1, art. 16b ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
 

Krzysztof Wieluński
ekspert w zakresie podatków dochodowych

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »