| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy rozwiązanie umowy leasingu przed terminem skutkuje koniecznością korekty kosztów

Czy rozwiązanie umowy leasingu przed terminem skutkuje koniecznością korekty kosztów

Czy w związku z rozwiązaniem umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2006 r. należy dokonać korekty zaliczonych do kosztów opłat leasingowych za okres, w którym trwała ta umowa?


RADA

Nie. W przypadku rozwiązania umowy leasingu przed zakończeniem podstawowego okresu, na jaki została zawarta, podatnik nie ma obowiązku dokonania korekty kosztów opłat leasingowych za okres, w którym trwała ta umowa.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 23b ust. 1 updof (art. 16b ust. 1 updop), aby umowa mogła być uznana za umowę leasingu operacyjnego, musi spełniać określone warunki. Powinna ona zostać zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, i jednocześnie suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, powinna odpowiadać co najmniej wartości początkowej środka trwałego. Wówczas wydatki ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie tej umowy stanowią jego koszty uzyskania przychodów.

Zaliczenie do kosztów podatkowych opłat ustalonych w umowie leasingu uzależniono zatem od treści umowy, a nie od faktycznego trwania umowy. Natomiast przepisy nie przewidują wyłączenia z kosztów opłat leasingowych w związku z rozwiązaniem przed terminem umowy leasingu. W związku z tym opłaty leasingowe (np. opłata inicjalna, czynsze leasingowe, opłaty manipulacyjne i prowizje), które zostały zaliczone do kosztów podatkowych w trakcie trwania tej umowy, nie powinny być korygowane.

Stanowisko to zostało potwierdzone w treści postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach z 27 listopada 2006 r. (nr. 1408/PD/415-15/06), w którym czytamy, że:
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie regulują wprost skutków podatkowych rozwiązania czy zerwania umowy leasingu, określają jedynie skutki podatkowe występujące w trakcie trwania umowy oraz skutki podatkowe rozporządzania przedmiotem leasingu po upływie podstawowego okresu umowy. W celu prawidłowego zaliczenia opłat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów, oprócz konieczności spełnienia warunków umowy, należy również mieć na względzie generalną zasadę kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 22 ust. 1 updof kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Przepis art. 23 ww. ustawy nie wymienia wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów kosztów poniesionych w trakcie umowy leasingu, w przypadku gdy umowa zostanie zerwana. (...) w przypadku rozwiązania umowy leasingu przed terminem, na jaki została zawarta, strona nie musi dokonywać korekty kosztów uzyskania przychodów o poniesione w czasie jej trwania opłaty leasingowe.
 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

Możliwość zaliczenia wydatków ponoszonych w trakcie trwania umowy leasingu operacyjnego do kosztów została uzależniona od spełnienia warunków określonych w ustawie.
 

Podstawa prawna:
- art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1, art. 23b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824
- art. 15 ust. 1, art. 16 ust. 1, art. 16b ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847
 

Krzysztof Wieluński
ekspert w zakresie podatków dochodowych

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TMF Poland sp. z o.o.

globalny dostawca usług administracyjnych dla firm z zakresu księgowości, usług kadrowo-płacowych i usług sekretarskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »