| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć rabaty towarowe udzielane klientom

Jak rozliczyć rabaty towarowe udzielane klientom

Udzielamy naszym klientom rabatów towarowych. To znaczy za zakup towarów powyżej limitów mogą otrzymać kilka sztuk zakupionego towaru gratis. Jakie obowiązki ciążą na nas z tytułu udzielonych rabatów?

 

Gdy rabat zostaje udzielony przed wystawieniem faktury, należy go w nim uwzględnić, gdy natomiast jest udzielany po tym fakcie, należy wystawić fakturę korygującą.

Jednak organy podatkowe zajmują w tej sprawie odmienne stanowisko, nie przyznając podatnikom prawa do obniżenia obrotu o kwoty udzielonego obrotu. Przyjmują, że przekazany gratisowo towar jest wynagrodzeniem za świadczoną usługę.

W piśmie Urzędu Skarbowego Wrocław-Śródmieście z 5 września 2005 r. nr PP 443/1/94/05 czytamy, że:
„Zatem otrzymanie rabatu towarowego pozostaje w ścisłym związku z określonymi zachowaniami po stronie nabywcy (nabycie konkretnej ilości towarów). W takiej sytuacji należy uznać, iż otrzymanie rabatu towarowego stanowi wynagrodzenie za świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, jest uważane za świadczenie usługi.
Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wskazuje na odpłatność jako kryterium oceny, czy dana usługa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Odpłatność nie jest jednak równoznaczna ze świadczeniem pieniężnym. Wynagrodzeniem może być również świadczenie o charakterze rzeczowym. Zamianę usługi na towar i towaru na usługę należy uznać za odpłatne świadczenie usług z jednej i dostawę towarów z drugiej strony. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z korzyścią należną za dokonane świadczenie. Wynagrodzenie, które dostaje Podatnik od swojego kontrahenta, jest konkretną wielkością, gdyż jak sam wyjaśnia, otrzymuje dodatkowo towary o ustalonej wartości, a na fakturze dokumentującej tę czynność wyszczególniona jest cena towarów.
Z dokonanych ustaleń wynika, iż czynności będące przedmiotem zapytania stanowią odpłatne świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Powyższe oznacza, że stanowisko Podatnika wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe”.

Podstawa prawna:
- art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wal

http://www.w-a-l.pl/

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »