| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy prowadzić ewidencję pozabilansową dla niskocennych składników majątku

Czy prowadzić ewidencję pozabilansową dla niskocennych składników majątku

Czy spółka może ujmować rzeczowe składniki majątkowe długotrwałego użytku o niskiej jednostkowej wartości w ewidencji pozabilansowej?

 

 

rada


Zgodnie z zasadami rachunkowości kierownik jednostki może podjąć decyzję o wprowadzeniu pozabilansowej ewidencji rzeczowych składników majątkowych długotrwałego użytku o niskiej jednostkowej wartości, uwzględniając to uproszczenie w stosowanych zasadach rachunkowości. Wprowadzenie uproszczenia nie naruszy zasady rzetelności i jasności sytuacji majątkowej i finansowej jednostki.


uzasadnienie


Przepisy o rachunkowości nie ustalają żadnej granicy wartościowej wyznaczającej możliwość zaliczenia rzeczowych składników majątkowych do środków trwałych. Kryterium uznania za środek trwały jest dłuższy niż rok okres ekonomicznej użyteczności, kompletność i zdatność danego składnika do użytku na potrzeby własne jednostki. W związku z tym dolna granica wartości uznania przedmiotu za środek trwały powinna być ustalona decyzją jednostki i uwzględniona w przyjętych zasadach rachunkowości. Taka sama zasada dotyczy przyjęcia granicy wartości dla niskocennych środków trwałych. Można przyjąć ją na poziomie wyznaczonym przez przepisy podatkowe. Obecnie jest to kwota 3500 zł.


Ustawa o rachunkowości zezwoliła na ustalanie dla środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych w sposób uproszczony, przez dokonywanie zbiorczych odpisów dla grup środków zbliżonych rodzajem i przeznaczeniem lub jednorazowo odpisując wartość tego rodzaju środków trwałych.


Przykład 1

W jednym miesiącu kupiono 10 sztuk zespołów komputerowych o wartości 3500 zł każdy. Jednostka może te urządzenia zgrupować i dokonywać zbiorczych odpisów amortyzacyjnych.

Ewidencja księgowa

1. Zakup i przyjęcie do używania komputerów:

Wn „Środki trwałe” 35 000

Ma „Rozrachunki z odbiorcami” 35 000

2. Ustalenie miesięcznych, zbiorczych odpisów amortyzacyjnych:

35 000 × 30% : 12 miesięcy = 875 zł

Wn „Amortyzacja” 875

Ma „Umorzenie” 875


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Spółka może w ramach przyjętych zasad rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku rzetelności i jasności.

W związku z tym kierownik jednostki może podjąć decyzję o wprowadzeniu pozabilansowej ewidencji rzeczowych składników majątkowych długotrwałego użytku o niskiej jednostkowej wartości, uwzględniając przyjęte uproszczenie w stosowanych zasadach rachunkowości.


W takiej sytuacji wartość kupionych składników można bezpośrednio ująć w kosztach w miesiącu oddania ich do używania.

Po wprowadzeniu uproszczenia nowo zakupione wyposażenie w cenie do kwoty granicznej ustanowionej w zasadach rachunkowości jednostki nie będzie wpisywane do ewidencji środków trwałych.


Przykład 2

Kupiono 6 sztuk aparatów telefonicznych. Jednostkowa cena każdego z nich wynosi 200 zł.

Ewidencja księgowa

1. Zakup i przekazanie do używania aparatów telefonicznych:

Wn „Zużycie materiałów” 1 200

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 1 200

2. Ewidencja pozabilansowa:

Wn „Niskocenne środki trwałe” 1 200

- w analityce „Telefony”


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Podstawa prawna:
- art. 3, 4, 8 i 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- art. 16d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847


Małgorzata Kawczyńska

główna księgowa, finalistka konkursu Księgowy Roku 2005

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK