| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy prowadzić ewidencję pozabilansową dla niskocennych składników majątku

Czy prowadzić ewidencję pozabilansową dla niskocennych składników majątku

Czy spółka może ujmować rzeczowe składniki majątkowe długotrwałego użytku o niskiej jednostkowej wartości w ewidencji pozabilansowej?

 

 

rada


Zgodnie z zasadami rachunkowości kierownik jednostki może podjąć decyzję o wprowadzeniu pozabilansowej ewidencji rzeczowych składników majątkowych długotrwałego użytku o niskiej jednostkowej wartości, uwzględniając to uproszczenie w stosowanych zasadach rachunkowości. Wprowadzenie uproszczenia nie naruszy zasady rzetelności i jasności sytuacji majątkowej i finansowej jednostki.


uzasadnienie


Przepisy o rachunkowości nie ustalają żadnej granicy wartościowej wyznaczającej możliwość zaliczenia rzeczowych składników majątkowych do środków trwałych. Kryterium uznania za środek trwały jest dłuższy niż rok okres ekonomicznej użyteczności, kompletność i zdatność danego składnika do użytku na potrzeby własne jednostki. W związku z tym dolna granica wartości uznania przedmiotu za środek trwały powinna być ustalona decyzją jednostki i uwzględniona w przyjętych zasadach rachunkowości. Taka sama zasada dotyczy przyjęcia granicy wartości dla niskocennych środków trwałych. Można przyjąć ją na poziomie wyznaczonym przez przepisy podatkowe. Obecnie jest to kwota 3500 zł.


Ustawa o rachunkowości zezwoliła na ustalanie dla środków trwałych o niskiej jednostkowej wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych w sposób uproszczony, przez dokonywanie zbiorczych odpisów dla grup środków zbliżonych rodzajem i przeznaczeniem lub jednorazowo odpisując wartość tego rodzaju środków trwałych.


Przykład 1

W jednym miesiącu kupiono 10 sztuk zespołów komputerowych o wartości 3500 zł każdy. Jednostka może te urządzenia zgrupować i dokonywać zbiorczych odpisów amortyzacyjnych.

Ewidencja księgowa

1. Zakup i przyjęcie do używania komputerów:

Wn „Środki trwałe” 35 000

Ma „Rozrachunki z odbiorcami” 35 000

2. Ustalenie miesięcznych, zbiorczych odpisów amortyzacyjnych:

35 000 × 30% : 12 miesięcy = 875 zł

Wn „Amortyzacja” 875

Ma „Umorzenie” 875


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Spółka może w ramach przyjętych zasad rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku rzetelności i jasności.

W związku z tym kierownik jednostki może podjąć decyzję o wprowadzeniu pozabilansowej ewidencji rzeczowych składników majątkowych długotrwałego użytku o niskiej jednostkowej wartości, uwzględniając przyjęte uproszczenie w stosowanych zasadach rachunkowości.


W takiej sytuacji wartość kupionych składników można bezpośrednio ująć w kosztach w miesiącu oddania ich do używania.

Po wprowadzeniu uproszczenia nowo zakupione wyposażenie w cenie do kwoty granicznej ustanowionej w zasadach rachunkowości jednostki nie będzie wpisywane do ewidencji środków trwałych.


Przykład 2

Kupiono 6 sztuk aparatów telefonicznych. Jednostkowa cena każdego z nich wynosi 200 zł.

Ewidencja księgowa

1. Zakup i przekazanie do używania aparatów telefonicznych:

Wn „Zużycie materiałów” 1 200

Ma „Rozrachunki z dostawcami” 1 200

2. Ewidencja pozabilansowa:

Wn „Niskocenne środki trwałe” 1 200

- w analityce „Telefony”


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Podstawa prawna:
- art. 3, 4, 8 i 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- art. 16d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847


Małgorzata Kawczyńska

główna księgowa, finalistka konkursu Księgowy Roku 2005

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK