| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wykazać w zeznaniu podatek uiszczony przez płatnika od otrzymanej dywidendy

Jak wykazać w zeznaniu podatek uiszczony przez płatnika od otrzymanej dywidendy

Jak wykazać w zeznaniu CIT-8 podatek od dywidendy z akcji wykazany w informacji CIT-7? W ciągu roku stosowaliśmy uproszczoną metodę płatności zaliczek na podatek dochodowy. Czy zaliczki płacone przez nas należy wykazać łącznie w poz. 54 zeznania CIT-8?


rada


Odliczenia podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend należy dokonać przez wykazanie kwoty podatku w poz. 55 informacji CIT-8/O, a następnie w poz. 53 zeznania CIT-8. Zaliczki wpłacone przez Państwa w ciągu roku należy wykazać łącznie w poz. 60 zeznania CIT-8.


uzasadnienie


CIT-7 jest informacją o wysokości pobranego podatku dochodowego od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Informacja ta sporządzana jest przez płatników tego podatku (np. spółki akcyjne) i przekazywana jest podatnikom, za których płatnicy ci pobrali ten podatek (art. 26 ust. 3 pkt 1 updop).


Na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2006 r. kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski odliczało się od kwoty podatku w zeznaniu rocznym (art. 23 ust. 1 updop w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r.). Odliczenie to możliwe jest również w ramach zeznania rocznego CIT-8 za 2006 r. Należy tego dokonać przez wpisanie kwoty uiszczonego podatku od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w poz. 55 informacji CIT-8/O, a następnie (łącznie z innymi odliczeniami od podatku oraz zwolnieniami i zaniechaniami) w poz. 53 zeznania CIT-8.


Zaliczki wpłacone przez Państwa w ciągu roku należy wykazać łącznie w poz. 60 zeznania CIT-8. Cały czas należy pamiętać, że piszemy o deklaracjach według wzoru obowiązującego do końca 2006 r. i stosowanych przy rozliczeniu za 2006 r. (CIT-8 z indeksem 20 i CIT-8/O z indeksem 7).


Podstawa prawna:
- rozporządzenie Ministra Finansów z 20 grudnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych - Dz.U. Nr 279, poz. 2761; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 257, poz. 2156


Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Smolińska-Wiśnioch

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK