| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować sprzedaż detaliczną towarów w opakowaniach zwrotnych

Jak ewidencjonować sprzedaż detaliczną towarów w opakowaniach zwrotnych

W jaki sposób prawidłowo ewidencjonować w sklepie sprzedaż napoi w butelkach zwrotnych, za które jest pobierana kaucja? Czy opakowania zwrotne należy dokumentować paragonami? Co zrobić, gdy klient nie zwraca opakowania zwrotnego?


Przykładowo w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z 20 kwietnia 2005 r. nr PP/443-10/05/PK czytamy, że:
„Stosownie do postanowień art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W przypadku pobrania kaucji za opakowania przy sprzedaży towaru kwota kaucji nie powinna być rejestrowania w kasie jako obrót opodatkowany. Podstawą do prawidłowego rozliczenia podatku należnego z tytułu niezwróconych w terminie opakowań zwrotnych może być ewidencja wydanych i zwróconych opakowań, która - jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego - jest przez Podatnika prowadzona. Natomiast jak wynika z art. 106 ust. 7 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, w którym zawarto katalog czynności dokumentowanych za pomocą faktur wewnętrznych, obowiązujące przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie przewidują wystawienia w opisanej sytuacji faktury wewnętrznej”.

Zgodnie z drugim ze stanowisk wydawanie opakowań zwrotnych za kaucją w sprzedaży detalicznej należy traktować jak sprzedaż tych opakowań zwrotnych (i ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej na zasadach ogólnych), prowadząc jednocześnie ewidencję zwrotu tych opakowań (traktując go jako normalny zwrot towarów). W mojej ocenie to właśnie stanowisko należy uznać za bardziej prawidłowe. Za jego przyjęciem przemawia między innymi fakt, iż stosowanie się do niego pozwala na uniknięcie problemów z rozliczaniem wydanych za kaucją, lecz niezwróconych opakowań zwrotnych. Co istotne, postępowanie takie jest akceptowane przynajmniej przez część organów podatkowych.

Czytamy o tym także w piśmie Naczelnika I Urzędu Skarbowego w Radomiu z 6 grudnia 2004 r. nr US 24/1110/443/119/2004/IW.
 
Podstawa prawna:
- § 19 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK