| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować sprzedaż detaliczną towarów w opakowaniach zwrotnych

Jak ewidencjonować sprzedaż detaliczną towarów w opakowaniach zwrotnych

W jaki sposób prawidłowo ewidencjonować w sklepie sprzedaż napoi w butelkach zwrotnych, za które jest pobierana kaucja? Czy opakowania zwrotne należy dokumentować paragonami? Co zrobić, gdy klient nie zwraca opakowania zwrotnego?


RADA

Wydawanie opakowań zwrotnych za kaucją w sprzedaży detalicznej należy traktować jak sprzedaż tych opakowań i ewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej na zasadach ogólnych, prowadząc jednocześnie ewidencję zwrotu tych opakowań. Zwrot opakowań należy traktować jak normalny zwrot towarów. Są jednak również odmienne stanowiska w sprawie zasad ewidencjonowania sprzedaży towarów w opakowaniach zwrotnych, za które jest pobierana kaucja. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zasady, na jakich należy ewidencjonować za pomocą kas fiskalnych sprzedaż towarów w opakowaniach zwrotnych, za które jest pobierana kaucja, budziły i budzą wątpliwości. O ile bowiem istnieją przepisy regulujące zasady wystawiania faktur w przypadku sprzedaży towarów w opakowaniach zwrotnych, za które jest pobierana kaucja (§ 19 rozporządzenia o fakturach), o tyle w przypadku sprzedaży detalicznej nie ma takich przepisów. Skutkiem tego jest wiele wątpliwości związanych z dokumentowaniem takiej sprzedaży.
Wskazać należy dwa możliwe sposoby postępowania.

Zgodnie z pierwszym z nich kaucji za opakowania zwrotne nie należy traktować jako obrotu podatników, a w konsekwencji nie należy ich ewidencjonować za pomocą kas fiskalnych, względnie uwzględniać w części niefiskalnej paragonu.

W postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego w Jarosławiu z 2 maja 2005 r. nr US-VII-443/12/05 czytamy, że:
„Wydanie opakowań zwrotnych w zamian za kaucję nie jest sprzedażą dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej - nie podlega zatem obowiązkowi ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrującej. Jednak dla prawidłowości rozliczeń opakowań zwrotnych kaucjonowanych zasadne będzie ewidencjonowanie kaucji pobranej i wydanej poza funkcjami fiskalnymi kasy (wpłata i wypłata gotówki), co nie będzie miało wpływu na wysokość obrotu, a w konsekwencji nie będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Opakowania zwrotne wydawane za pobraniem kaucji nie stanowią podstawy opodatkowania dla podatku od towarów i usług”.

Decydując się na przyjęcie takiego stanowiska, sprzedawcy detaliczni powinni określać termin, w jakim nabywcy są obowiązani zwracać opakowania zwrotne (np. we wzorcu umownym wywieszonym w sklepie w miejscu ogólnodostępnym), którego upływ powoduje (w razie niezwrócenia opakowania) opodatkowaniem wydania opakowania zwrotnego jako dostawy towarów. W przypadku takim podstawą do prawidłowego rozliczenia podatku należnego z tytułu niezwróconych opakowań zwrotnych będzie prowadzona przez podatnika ewidencja, np. rejestr wydanych i zwróconych opakowań zwrotnych.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
CIT 2018. Komentarz399.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK