| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy należy ewidencjonować zaliczki dotyczące usług turystyki opodatkowanych marżą

Kiedy należy ewidencjonować zaliczki dotyczące usług turystyki opodatkowanych marżą

Kiedy powinienem ewidencjonować w kasie rejestrującej zaliczki otrzymane na poczet świadczonych usług turystycznych? Czy należy uwzględnić je w miesiącu ich otrzymania, w specjalnej pozycji „F”, zaś VAT od ustalonej kwoty marży rozliczyć w miesiącu realizacji usługi, tj. w tym samym lub następnym miesiącu?


RADA

Otrzymanie zaliczki dotyczącej usługi turystyki opodatkowanej według procedury marży nie powinno być dokumentowane paragonem. Świadczenie takiej usługi (z uwzględnieniem otrzymanej zaliczki) należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej dopiero z chwilą powstania obowiązku podatkowego. W przypadku usług turystyki obowiązek podatkowy powstaje z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi. Zdania organów podatkowych są w tej kwestii podzielone.

UZASADNIENIE

Sprzedaż podlegająca obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących winna być ewidencjonowana z chwilą powstania obowiązku podatkowego z tytułu ewidencjonowanej czynności (zob. przykładowo pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju z 27 września 2004 r. nr PPDE/443-33/2004). Jest to o tyle istotne, że w przypadku usług turystyki opodatkowanych marżą nieotrzymanie zaliczki nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego. Obowiązek ten powstaje dopiero z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi (§ 3 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego).
W konsekwencji otrzymanie zaliczki dotyczącej usługi turystyki opodatkowanej według procedury marży nie powinno być dokumentowane paragonem (gdyż nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego). Świadczenie takiej usługi (z uwzględnieniem otrzymanej zaliczki) należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej dopiero z chwilą powstania obowiązku podatkowego, tj. z chwilą ustalenia marży, nie później jednak niż 15 dnia od dnia wykonania usługi.
 

Przykład
Biuro podróży, które ustala podstawę opodatkowania od marży, otrzymało 15 lutego zaliczkę w wysokości 800 zł. Pozostałą część należności w kwocie 2000 zł otrzymała 5 marca. Wycieczka była zorganizowana w dniach 15-23 marca. Obowiązek podatkowy powstanie najpóźniej 7 kwietnia, chyba że wcześniej zostanie ustalona marża. Cała należność (2800 zł) powinna być zaewidencjonowana w dniu powstania obowiązku podatkowego.

Analogiczne stanowisko zajmuje część organów podatkowych, czego przykładem może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto z 5 lipca 2004 r. (nr PP 443/798/62i/04), w którym czytamy, że:
„Otrzymanie zaliczki na poczet usługi turystyki, dla której podstawą opodatkowania jest kwota marży, nie rodzi powstania obowiązku podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług, a zatem nie powstaje również obowiązek ewidencjonowania tej zaliczki w kasie fiskalnej”. Niektóre organy podatkowe prezentują jednak odmienne stanowisko, tj. że otrzymane na poczet świadczenia usług turystyki opodatkowanych marżą zaliczki należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej już w momencie ich otrzymania (postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto z 29 czerwca 2006 r. nr ZPA/443-34/2006).

Podstawa prawna:
- § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1780

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK