| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak wskazywać dane nabywcy w przypadku zakupów dokonywanych przez dwa podmioty lub więcej

Jak wskazywać dane nabywcy w przypadku zakupów dokonywanych przez dwa podmioty lub więcej

Jak powinny być określone dane nabywcy na fakturach VAT dotyczących zakupów dokonywanych przez współwłaścicieli/a nieruchomości i dotyczących tej nieruchomości?


RADA

Zakupy nieruchomości dokonywane przez dwa podmioty (przyszłych współwłaścicieli) lub więcej, jak również wspólne zakupy współwłaścicieli dotyczące tej nieruchomości powinny być dokumentowane zwykłymi fakturami wskazującymi w polu: „nabywca” wszystkich nabywców.

UZASADNIENIE

Zdarza się, że zakupy towarów i usług są dokonywane przez dwa podmioty lub więcej. W takich przypadkach faktura wystawiana przez sprzedawcę powinna wskazywać wszystkich nabywców towarów czy usług. Nie jest prawidłowe wystawianie w takim przypadku dwóch faktur lub więcej.

Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach.
Przykładem tego może być pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oławie z 25 marca 2005 r. (nr PP.P.4400/9/1-1/05), w którym czytamy, że:
„użycie przez ustawodawcę w art. 106 ust. 1 przedmiotowej ustawy [ustawy o podatku od towarów i usług - przyp. aut.] wyrazu »nabywca« w liczbie pojedynczej nie oznacza niestosowania tego przepisu w wypadku nabycia tej samej rzeczy przez kilku nabywców. Skoro prawodawca wymaga wpisania na fakturze nazwiska lub nazwy nabywcy, to w przypadku nabycia towaru przez dwóch nabywców wpisaniu podlegają dwie osoby”.

Do podobnego wniosku doszedł Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kraśniku w piśmie z 4 listopada 2004 r. (nr DP.III.443/88a/04):
„W przypadkach dostaw towarów, gdy po stronie nabywcy występuje więcej niż jeden podmiot, należy wskazać wszystkie podmioty występujące jako strony transakcji i nie jest właściwe rozbijanie czynności na więcej faktur (dostaw), gdyż przedmiotem dostawy są towary, a nie udziały w towarze”. Co istotne, jak wyjaśnił organ podatkowy, „wystawienie faktury na dwa lub więcej podmiotów, które nabyły wspólnie ten sam towar, nie stoi na przeszkodzie obniżenia przez każdy z nich należnego podatku o odpowiadającą udziałowi we współwłasności część kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towaru”.
Tak więc zakup nieruchomości przez dwa podmioty (przyszłych współwłaścicieli) lub więcej, jak również wspólne zakupy współwłaścicieli dotyczące tej nieruchomości powinny być dokumentowane zwykłymi fakturami wskazującymi w polu: „nabywca” wszystkich nabywców.

W praktyce powstaje problem, u kogo powinien się znajdować oryginał faktury. Organy podatkowe w tym przypadku wskazują następujące rozwiązania:
„Jednocześnie tut. Urząd zaznacza, iż w dokumentacji dotyczącej podatku od towarów i usług Spółki Wnioskodawcy winna znajdować się kserokopia oryginału faktury, na podstawie której dokonano odliczenia podatku naliczonego, wraz ze wskazaniem miejsca, w którym przechowywany jest oryginał faktury VAT, a także opisem odnośnie do procentowego udziału podatku naliczonego podlegającego odliczeniu” (pismo z 31 października 2006 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach nr OG-005/152/PP/443-72/75/2006).

Podstawa prawna:
- § 9 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860
- art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Jan Ksedowski
konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »