| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy wynagrodzenie księgowej może być niższe od wynagrodzenia referenta

Czy wynagrodzenie księgowej może być niższe od wynagrodzenia referenta

Czy główna księgowa, otrzymująca wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, stażowy, może mieć wynagrodzenie zasadnicze mniejsze od referenta? Zarówno referent, jak i główna księgowa mieszczą się w widełkach płacowych w grupie i spełniają wymogi co do wykształcenia.


rada


Jeśli zasady wynagradzania w Państwa firmie zostały ustalone zgodnie z przepisami prawa pracy oraz wewnętrznymi uregulowaniami firmy, to może wystąpić sytuacja, że wynagrodzenie głównej księgowej wraz z dodatkowymi składnikami wynagrodzenia będzie niższe od wynagrodzenia referenta.


uzasadnienie


Zasady i warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą ustalają samodzielnie pracodawcy w układach zbiorowych, regulaminach wynagradzania, premiowania lub indywidualnie w umowach o pracę.


Pracodawca, ustalając zasady wynagradzania pracowników firmy, powinien jednak brać pod uwagę pewne zasady przewidziane w przepisach, m.in.:

- pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę, a warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2007 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 936 zł),

- wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy,

- pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.


Pracodawcy często ustalają wynagrodzenia dla swoich pracowników przez wskazanie tzw. widełek płacowych. Ta zasada umożliwia pracodawcy pewne zróżnicowanie wynagrodzeń dla pracowników, którzy, choć zajmują te same stanowiska, jednak mają zróżnicowane kwalifikacje, np. dłuższy staż zawodowy, znajomość języków obcych, znajomość dodatkowych programów komputerowych.


Ponadto większość firm docenia tzw. lojalnych pracowników, pracujących w firmie od dłuższego czasu. Sąd Apelacyjny w wyroku z 19 maja 2005 r. (sygn. akt III APa 5/05; OSA 2006/9/29/75) stwierdził:

Nie jest rzeczą sądu ocenianie racjonalności działań pracodawcy w zakresie przyznawanych pracownikom wynagrodzeń, aczkolwiek doświadczenie wskazuje, iż pracownicy kompetentni, cieszący się zaufaniem pracodawcy, otrzymują wyższe wynagrodzenia.


W sytuacji opisanej w pytaniu brak jest dodatkowych informacji, np. o stażu pracy głównej księgowej w Państwa firmie, jej dodatkowych kompetencjach (języki obce, programy komputerowe itp.). Jednak już tylko z informacji zawartych w pytaniu wynika, że w Państwa firmie główna księgowa może otrzymywać wynagrodzenie niższe od referenta. Podważanie zasad wynagradzania w Państwa firmie mogłoby nastąpić jedynie, gdyby kryteria wynagradzania nie spełniały zasad obecnie obowiązującego prawa, np. ustalenie wynagrodzenia na poziomie niższym niż minimalne.


Podstawa prawna:
- art. 13, art. 183c, art. 771, art. 78 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 221, poz. 1615


Anna Sadowska
specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, Mazars Polska

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK