| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak należy ewidencjonować dotacje

Jak należy ewidencjonować dotacje

W maju wytworzyliśmy i przyjęliśmy do użytkowania maszynę. Koszt wytworzenia - 200 tys. zł. Sfinansowana została ona w 70 proc. z dotacji.


Wymogi formalne do jej otrzymania spółka spełniła w lipcu. Środki z dotacji wpłynęły 29 lipca. Maszynę będziemy amortyzować dziesięć lat - stawką 10 proc., począwszy od czerwca. Czy postąpiliśmy prawidłowo: od czerwca amortyzacja maszyny wynosi 1166,67 zł miesięcznie i odnoszona jest na pozostałe przychody operacyjne, a dotacja w wysokości 140 tys. zł rozpoznana została jako przychody przyszłych okresów?


Spółka nieprawidłowo dokonuje rozliczania dotacji. W momencie spełnienia wszystkich warunków do otrzymania dotacji (w tym przypadku na początku lipca), zgodnie z zasadą memoriału oraz zasadą przewagi treści operacji gospodarczej nad jej formą, spółka powinna rozpoznać należność od instytucji przyznającej dotację w korespondencji z kontem „Przychody przyszłych okresów”. Następnie w momencie wpływu środków z dotacji na rachunek bankowy należało rozliczyć powyższą należność. Jako że dotacja rozliczana ma być proporcjonalnie do amortyzacji sfinansowanej maszyny, czyli miesięcznie 1166,67 zł (10 proc. x 140 tys./12), a amortyzacja rozpoczęła się w czerwcu, w lipcu należy dokonać podwójnego odpisu dotacji w „Pozostałe przychody operacyjne” (2333,34 zł), a począwszy od sierpnia odpisywać po 1166,67 zł. W związku z tym, że spółka powinna rozpocząć w tym przypadku rozliczanie dotacji później niż amortyzacji sfinansowanego środka trwałego, odpis w pierwszym miesiącu rozliczania dotacji powinien doprowadzić wysokość dotacji prezentowaną w rozliczeniach międzyokresowych przychodów do wartości, jaka byłaby, gdyby amortyzacja środka trwałego i rozliczanie dotacji rozpoczęły się równocześnie. Księgowania, jakie należy wykonać, wyglądają zatem następująco: 1. Przyjęcie maszyny do użytkowania 200 tys. zł: Wn „Środki trwałe”, Ma „Środki trwałe w budowie”, 2. Amortyzacja za czerwiec i lipiec po 1166,67 zł: Wn „Amortyzacja”, Ma „Umorzenie”, 3. Spełnienie warunków do otrzymania dotacji - początek lipca 140 tys. zł: Wn „Należności”, Ma „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”, 4. Otrzymanie dotacji w lipcu 140 tys. zł: Wn „Środki pieniężne”, Ma „Należności”, 5. Rozliczenie dotacji w lipcu 2333,34 zł: Wn „Rozliczenia między-okresowe przychodów”, Ma „Pozostałe przychody operacyjne”.


Na uwagę zasługuje podejście Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej do rozliczania dotacji. Zgodnie z MSR nr 20 „Dotacje rządowe oraz ujawnianie informacji na temat pomocy rządowej” spółka może zastosować podejście analogiczne jak dopuszczone w polskich standardach rachunkowości lub ma prawo wykazywać w bilansie wartość środka trwałego pomniejszoną o wartość otrzymanej dotacji na jego zakup/wytworzenie. Wtedy w powyższym przykładzie spółka wykazałaby w bilansie wartość brutto środka trwałego w wysokości 60 tys. zł (200 tys. zł minus 140 tys. zł).


Warto zwrócić uwagę na stronę podatkową. Zgodnie z art. 16 ust.1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odpisy amortyzacyjne od środka trwałego współfinansowanego z dotacji stanowią koszt uzyskania przychodów tylko w części, która odpowiada procentowo wartości środka trwałego sfinansowanej przez spółkę. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 tej ustawy dotacja otrzymana przez spółkę zwolniona jest z podatku dochodowego.


Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

- Art. 16 ust. 1 pkt 48 oraz art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Marcin Lipski

menedżer, dział audytu Ernst & Young

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Stolorz

Licencjonowany doradca podatkowy (nr wpisu 12154), członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Obecnie kieruje 4-osobowym zespołem we własnej Kancelarii Prawno-Podatkowej. Od 2000 roku zajmuje się tematyką rachunkowości i podatków, w tym od 2006 r. na stanowisku Głównego Księgowego i Dyrektora Finansowego. Współpracuje z ok. 60 firmami, instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi (stowarzyszeniami, fundacjami), ma bogate doświadczenie we współpracy i doradztwie w kilkudziesięciu projektach współfinansowanych z Unii Europejskiej (od 2004 roku). Specjalizuje się w dwóch dziedzinach: podatkowe i rachunkowe aspekty rozliczania funduszy europejskich oraz księgowość i podatki organizacji pozarządowych; ma też bogate doświadczenie w doradztwie z zakresu podatku VAT, PIT i CIT, łącznie z prowadzeniem w tym zakresie spraw podatkowych w imieniu podatników przed organami skarbowymi oraz WSA. Od 2007 roku pracuje jako trener i wykładowca na szkoleniach – współpracuje w tym zakresie jako ekspert między innymi z portalem podatki. biz oraz Fundacją Rozwoju Rachunkowości w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK