| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak opodatkować usługi budowy budynku mieszkalnego

Jak opodatkować usługi budowy budynku mieszkalnego

Przedsiębiorstwo budowlane zawarło z inwestorem umowę na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażami w części piwnicznej. Czy spółka powinna zastosować do całego zadania stawkę 7%, czy powinna garaże zafakturować osobno ze stawką 22%? Dodam jeszcze, że w zawartej z inwestorem umowie wynagrodzenie za garaże zostało ujęte w osobnej pozycji.


rada


W przypadku gdy wykonywane roboty budowlane dotyczą obiektu budownictwa mieszkaniowego, sklasyfikowanego według PKOB w grupowaniu 111, 112, ex 113 (budynku mieszkalnego wielorodzinnego budowanego wraz z garażem w części piwnicznej - PKOB 112), stawkę VAT 7% należy zastosować do całości świadczonej usługi.


uzasadnienie


Do 31 grudnia 2007 r. do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą stosuje się 7% stawkę VAT (art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT).

Roboty związane z budownictwem mieszkaniowym to roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Na potrzeby ustawy o VAT zdefiniowane zostało również pojęcie obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 2 pkt 12 ustawy o VAT). Są to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:

- 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,

- 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,

- ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.


Dla określenia wysokości stawki VAT konieczna jest zatem identyfikacja budowanego obiektu zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznej (w tym przypadku Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych). Dla budynków podstawowym kryterium klasyfikacyjnym jest ich charakter mieszkalny lub niemieszkalny.


Budynki mieszkalne
są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadku natomiast gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem.


O zastosowaniu obniżonej stawki VAT zdecyduje również zdefiniowanie czynności podejmowanych w odniesieniu do tego rodzaju obiektu. Jeżeli wykonywane usługi można będzie zaliczyć do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym, to do 31 grudnia 2007 r. będą one opodatkowane stawką VAT w wysokości 7%.


Podsumowując, jeżeli świadczone usługi będą dotyczyć obiektów budownictwa mieszkaniowego, to niezależnie od tego, czy będą one dotyczyć tylko lokali mieszkalnych, czy również garaży znajdujących się w budynku - będą opodatkowane 7% stawką VAT.


Ważne! Roboty budowlane, remonty i roboty konserwacyjne wykonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego są opodatkowane stawką 7% niezależnie od tego, czy dotyczą lokali mieszkalnych, czy też garaży znajdujących się w budynku.


Dla ustalenia 7% stawki VAT dla budowanych garaży decydujące znaczenie będzie miał również fakt, czy garaż stanowi fragment obiektu budownictwa mieszkaniowego, czy też sam jest odrębnym obiektem. Jeżeli garaż jest jednym z elementów wykonywanych prac budowlanych w ramach jednego przedsięwzięcia, to podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla obiektu, z którym jest związany. A więc o zastosowaniu 7% stawki VAT będzie decydować klasyfikacja budowlana budynku, w którym wykonywane są roboty. W sytuacji realizacji budowy obiektu budownictwa mieszkaniowego (klasyfikowanego według PKOB do grupy 111, 112, ex 113) wraz z garażami, które się w nim znajdują i stanowią integralną część wznoszonego budynku, opodatkowaniu preferencyjną stawką będzie podlegać całość wykonywanego zadania.


W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży towarów i usług pomniejszona o kwotę należnego podatku. Przepis ten wyraźnie określa, co stanowi kwotę należną z tytułu sprzedaży towarów (usług). Kwotą tą jest całość świadczenia należnego od nabywcy. Tutaj całością świadczenia należnego od nabywcy z tytułu przedmiotowych robót budowlanych jest łączna kwota obejmująca wybudowanie obiektu (PKOB-112), w skład którego wchodzi budynek mieszkalny wielorodzinny wraz z garażami. Fakt odrębnego skalkulowania części mieszkalnej i garaży nie będzie miał w takim przypadku żadnego znaczenia.


Przedstawione powyżej stanowisko potwierdza m.in. interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydana przez:

- Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu - nr PP/443-199/04 z 31.12.2004 r.,

- Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim - nr PP-443/196/2004 z 29.12.2004 r.,

- Urząd Skarbowy w Olecku - nr US. VIII/443/35/04 z 30.11.2004 r.,

- Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie - nr P- -1443/165/04 z 8.11.2004 r.


Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 12, art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Aldona Werner

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK