| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przekształcając się ze spółki cywilnej w spółkę jawną, należy zamykać księgi rachunkowe

Czy przekształcając się ze spółki cywilnej w spółkę jawną, należy zamykać księgi rachunkowe

Spółka cywilna prowadząca księgi handlowe przekształca się w spółkę jawną. Czy jest obowiązek zamknięcia i otwarcia ksiąg handlowych (art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości), czy też nie ma takiego obowiązku (art. 12 ust. 3)?


rada


Nie mają Państwo w takim przypadku obowiązku zamknięcia i otwarcia ksiąg rachunkowych.


uzasadnienie


Ogólna reguła opisana w ustawie o rachunkowości wskazuje, że księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej (art. 12 ust. 2 pkt 3), zaś otwiera się na dzień zmiany formy prawnej (art. 12 ust. 1 pkt 3). Od tej reguły jest jednak wyjątek. Ustawa mówi (art. 12 ust. 3), że można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy przekształcenie będzie dotyczyć następujących przypadków:


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zwolnienie z obowiązku otwierania ksiąg rachunkowych nie dotyczy oczywiście przypadku, gdy spółka osobowa prowadząca dotychczas podatkową księgę przychodów i rozchodów przechodzi na pełną rachunkowość, zmieniając swoją formę prawną.


Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1-3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540


Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »