| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy przekształcając się ze spółki cywilnej w spółkę jawną, należy zamykać księgi rachunkowe

Czy przekształcając się ze spółki cywilnej w spółkę jawną, należy zamykać księgi rachunkowe

Spółka cywilna prowadząca księgi handlowe przekształca się w spółkę jawną. Czy jest obowiązek zamknięcia i otwarcia ksiąg handlowych (art. 12 ust. 1 ustawy o rachunkowości), czy też nie ma takiego obowiązku (art. 12 ust. 3)?


rada


Nie mają Państwo w takim przypadku obowiązku zamknięcia i otwarcia ksiąg rachunkowych.


uzasadnienie


Ogólna reguła opisana w ustawie o rachunkowości wskazuje, że księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej (art. 12 ust. 2 pkt 3), zaś otwiera się na dzień zmiany formy prawnej (art. 12 ust. 1 pkt 3). Od tej reguły jest jednak wyjątek. Ustawa mówi (art. 12 ust. 3), że można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową. Z taką sytuacją będziemy mieli do czynienia, gdy przekształcenie będzie dotyczyć następujących przypadków:


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zwolnienie z obowiązku otwierania ksiąg rachunkowych nie dotyczy oczywiście przypadku, gdy spółka osobowa prowadząca dotychczas podatkową księgę przychodów i rozchodów przechodzi na pełną rachunkowość, zmieniając swoją formę prawną.


Podstawa prawna:
- art. 12 ust. 1-3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540


Paweł Muż

ekonomista, księgowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK