| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy nabywając wyroby akcyzowe, należy być zarejestrowanym handlowcem

Czy nabywając wyroby akcyzowe, należy być zarejestrowanym handlowcem

Jeśli spółka podejmie współpracę z kontrahentem z Włoch w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia cygar w celu ich magazynowania i dalszej sprzedaży, to czy może prowadzić taką działalność na podstawie posiadanego zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, czy też musi mieć zezwolenie na prowadzenie działalności jako zarejestrowany handlowiec?

1) minimalnej wysokości obrotu wyrobami akcyzowymi;
2) sposobu i minimalnego okresu magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych.
Rozporządzenie Ministra Finansów z 1 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego w § 13 ust. 1 pkt 1 dla wyrobów tytoniowych określa minimalną wysokość obrotu w roku poprzedzającym dany rok podatkowy w wysokości 700 mln zł.

Ponadto dla wyrobów tytoniowych określono minimalny okres magazynowania przez podmiot wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, wynoszący pięć dni, licząc od daty przyjęcia wyrobów do składu. Również w przypadku tego podmiotu wyroby akcyzowe zharmonizowane magazynowane w składzie podatkowym mogą być poddawane zwyczajowym czynnościom mającym na celu zapewnienie utrzymania ich w niezmienionym stanie oraz przygotowanie ich do dystrybucji lub odsprzedaży.

Minimalny okres magazynowania wyrobów akcyzowych zharmonizowanych wynosi pięć dni, licząc od daty przyjęcia wyrobów do składu.

Właściwy naczelnik urzędu celnego ustala wysokość zabezpieczenia generalnego na podstawie oświadczenia podmiotu.

Powyższe warunki szczególne dotyczą podmiotów ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu podatkowego, dla którego jest przewidziana działalność magazynowa wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, wyprodukowanych i przetworzonych przez podmiot inny niż prowadzący skład podatkowy. Dotyczą one jednak jedynie tych podmiotów, które prowadzą bądź zamierzają prowadzić działalność w formie składu podatkowego magazynowego o charakterze usługowym.

Natomiast z pytania wynika, że mają Państwo zezwolenie na prowadzenie działalności w formie składu podatkowego o charakterze produkcyjnym, w którym są przewidziane takie formy działalności, jak: produkcja, przetwarzanie lub magazynowanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych oraz ich przyjmowanie i wysyłka. A zatem spełnienie dodatkowych warunków, o których mowa w art. 31 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym, nie dotyczy sytuacji, w której prowadzący skład podatkowy produkcyjny magazynuje wyroby akcyzowe zharmonizowane wyprodukowane lub przetworzone przez inny podmiot.

Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 12, art. 30 ust. 1, art. 30 ust. 2, art. 31 ust. 2 ustawy z 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym - Dz.U. Nr 29, poz. 257; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 169, poz. 1199
- § 13 ust. 1 pkt 1, § 13 ust. 3, § 13 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 1 marca 2004 r. w sprawie zezwoleń na prowadzenie składu podatkowego, działalności jako zarejestrowany handlowiec oraz niezarejestrowany handlowiec, a także na wykonywanie czynności w charakterze przedstawiciela podatkowego - Dz.U. Nr 35, poz. 312; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1783

Marzena Kotecka
ekspert w zakresie akcyzy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Nowicki & Ziemczyk Adwokaci i Radcowie prawni Sp. P.

Specjaliści od prawa pracy, prawa nieruchomości i prawa korporacyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »