| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy przekazywanie ulotek i gazetek reklamowych podlega VAT

Kiedy przekazywanie ulotek i gazetek reklamowych podlega VAT

Czy przekazanie lub zużycie ulotek, gazetek reklamowych, plakatów na rzecz nieokreślonego adresata, poprzez wyłożenie w aptece bądź czy wrzucenie do losowo wybranej skrzynki pocztowej, podlega opodatkowaniu VAT? Czy mamy prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie tych materiałów?


RADA

Nie, przekazywanie materiałów reklamowych nie podlega opodatkowaniu VAT. Przysługuje natomiast prawo do odliczenia VAT, gdy czynności reklamowe będą związane ze sprzedażą opodatkowaną.

UZASADNIENIE

Nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu, gdy podatnik przekazuje towary należące do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności gdy jest to:
- przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Nie podlega natomiast opodatkowaniu przekazanie prezentów o małej wartości i próbek, drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Dlatego rozdawanie ulotek, gazetek reklamowych plakatów nie będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Natomiast zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Od tej zasady przewidziano wyjątek w art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy. Według tych regulacji podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7, czyli w przypadku gdy podatek naliczony jest związany z przekazywaniem prezentów o małej wartości i próbek, drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych.

A zatem Państwa spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem przekazywanych drukowanych materiałów informacyjnych, pod warunkiem jednak, że działania reklamowe związane będą ze sprzedażą opodatkowaną spółki.

Przykład
Klinika medyczna wykonuje wyłącznie czynności zwolnione z VAT. Często są rozdawane ulotki informujące o klinice i o prowadzonych w niej zabiegach. Przekazywanie ulotek nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Nie będzie jednak przysługiwało prawo do odliczenia VAT w związku z drukiem ulotek.

Podstawa prawna:
- art. 15 i 96 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Agnieszka Jasiorowska
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK