| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zwrot składek ZUS w zeznaniu rocznym

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS w zeznaniu rocznym

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dla płatników KRUS w przypadku opodatkowania działalności ryczałtem w okresie zapłaty składki ZUS i w okresie jej zwrotu w 2006 r.? Czy zwrot składek ZUS powinien być uwzględniony w PIT-28, czy też należy go rozliczyć na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł?

Jeżeli podatnik otrzymał zwrot składek na ubezpieczenie społeczne w 2006 r., to powinien je wykazać w PIT-37 złożonym za ten rok i opodatkować zgodnie ze skalą podatkową.
Zupełnie inaczej należy potraktować zwrot składek zapłaconych wcześniej na ubezpieczenie zdrowotne. Te podlegają bowiem odliczeniu od podatku należnego, w tym przypadku podatnik odliczył je więc od należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Otrzymany zwrot należy wykazać i doliczyć do ryczałtu za ten rok podatkowy, w którym go otrzymano. Jeżeli podatnik otrzymał zwrot składek zdrowotnych w 2006 r., to w PIT-28 (poz. 95) za ten rok powinien ów zwrot wykazać i doliczyć do podatku zryczałtowanego należnego za ten rok. W przypadku gdy PIT-28 został już złożony bez wykazania tej kwoty, należy złożyć jego korektę wraz z uzasadnieniem, dokonać dopłaty podatku i uregulować odsetki od powstałej z tego tytułu zaległości.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Otrzymany zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne powinien zostać wykazany i doliczony do podatku zryczałtowanego należnego za rok, w którym podatnik opodatkowany ryczałtem ewidencjonowanym otrzymał ów zwrot.

Warto zauważyć, że żadnych konsekwencji nie spowoduje zwrot składek zapłaconych na rzecz Funduszu Pracy. Wynika to z tego, że składek tych podatnik opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie odlicza ani od podstawy opodatkowania, ani od podatku. Otrzymany zwrot nie powoduje zatem powstania przychodu ani konieczności zwiększenia ryczałtu.
Podsumowując, należy stwierdzić, że zwrot składek ubezpieczeniowych nie prowadzi do konieczności korekty podstawy opodatkowania lub podatku za okres, w którym dokonano odliczenia, tylko do uwzględnienia ich w rozliczeniu za ten rok podatkowy, w którym otrzymano zwrot składek.

Podstawa prwan:
- art. 10 ust. 1, art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824
- art. 6 ust. 1, art. 12 ust. 2, art. 21 ust. 2a pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz.U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 81, poz. 816

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »