| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zwrot składek ZUS w zeznaniu rocznym

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS w zeznaniu rocznym

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dla płatników KRUS w przypadku opodatkowania działalności ryczałtem w okresie zapłaty składki ZUS i w okresie jej zwrotu w 2006 r.? Czy zwrot składek ZUS powinien być uwzględniony w PIT-28, czy też należy go rozliczyć na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł?


RADA

W PIT-28 należy uwzględnić tylko zwrot składek zdrowotnych uprzednio zapłaconych i odliczonych od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast zwrot składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać jako przychód z innych źródeł w PIT-37 i opodatkować według skali podatkowej. Oba zdarzenia należy uwzględnić w rozliczeniu za ten rok, w którym otrzymano zwrot składek, a nie w roku, w którym dokonano zapłaty i odliczenia składek. Jeżeli podatnik otrzymał zwrot składek zdrowotnych w 2006 r., to w PIT-28 (poz. 95) za ten rok powinien ów zwrot wykazać i doliczyć do podatku zryczałtowanego należnego za ten rok. Jeżeli PIT-28 za 2006 r. został złożony bez wykazania tej kwoty, należy złożyć jego korektę wraz z uzasadnieniem, dokonać dopłaty podatku i uregulować odsetki od powstałej z tego tytułu zaległości.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji inaczej należy potraktować zwrot składek zapłaconych uprzednio na ubezpieczenia społeczne (składki: emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa) oraz na ubezpieczenie zdrowotne.
Otrzymanie zwrotu składek poniesionych na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód z innych źródeł, a nie przychód z działalności gospodarczej. Należy go wykazać w zeznaniu rocznym, ale nie w PIT-28, ponieważ ten dotyczy tylko przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, lecz w PIT-37. Oznacza to oczywiście, że przychód z tytułu zwróconych składek zostanie opodatkowany według skali podatkowej.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Otrzymany zwrot składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać w PIT-37 jako przychód z innych źródeł.

Powyższe wynika z tego, że do przychodów z tytułu działalności gospodarczej, w tym opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei przepisy updof wyłączają z tego rodzaju przychodów zwrócone wydatki niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 14 ust. 3 pkt 3a updof).
Jak wiadomo, składki na ubezpieczenie społeczne, w przypadku podatnika opłacającego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ w tej formie opodatkowania nie występują w ogóle koszty. Podstawę opodatkowania stanowi przychód, a nie dochód (czyli przychód pomniejszony o koszty). W konsekwencji zwrócone składki na ubezpieczenia społeczne nie zaliczone do kosztów, lecz odliczone od podstawy opodatkowania (w przypadku ryczałtu - od przychodów) stanowią właśnie ów „zwrot wydatków niezaliczonych do kosztów”. Jako takie nie mogą zostać zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej. Pozostaje więc zaliczenie ich do przychodów z innych źródeł podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK