| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć zwrot składek ZUS w zeznaniu rocznym

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS w zeznaniu rocznym

Jak rozliczyć zwrot składek ZUS na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dla płatników KRUS w przypadku opodatkowania działalności ryczałtem w okresie zapłaty składki ZUS i w okresie jej zwrotu w 2006 r.? Czy zwrot składek ZUS powinien być uwzględniony w PIT-28, czy też należy go rozliczyć na zasadach ogólnych jako przychód z innych źródeł?


RADA

W PIT-28 należy uwzględnić tylko zwrot składek zdrowotnych uprzednio zapłaconych i odliczonych od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Natomiast zwrot składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać jako przychód z innych źródeł w PIT-37 i opodatkować według skali podatkowej. Oba zdarzenia należy uwzględnić w rozliczeniu za ten rok, w którym otrzymano zwrot składek, a nie w roku, w którym dokonano zapłaty i odliczenia składek. Jeżeli podatnik otrzymał zwrot składek zdrowotnych w 2006 r., to w PIT-28 (poz. 95) za ten rok powinien ów zwrot wykazać i doliczyć do podatku zryczałtowanego należnego za ten rok. Jeżeli PIT-28 za 2006 r. został złożony bez wykazania tej kwoty, należy złożyć jego korektę wraz z uzasadnieniem, dokonać dopłaty podatku i uregulować odsetki od powstałej z tego tytułu zaległości.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji inaczej należy potraktować zwrot składek zapłaconych uprzednio na ubezpieczenia społeczne (składki: emerytalna, rentowa, chorobowa i wypadkowa) oraz na ubezpieczenie zdrowotne.
Otrzymanie zwrotu składek poniesionych na ubezpieczenia społeczne stanowi przychód z innych źródeł, a nie przychód z działalności gospodarczej. Należy go wykazać w zeznaniu rocznym, ale nie w PIT-28, ponieważ ten dotyczy tylko przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, lecz w PIT-37. Oznacza to oczywiście, że przychód z tytułu zwróconych składek zostanie opodatkowany według skali podatkowej.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Otrzymany zwrot składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazać w PIT-37 jako przychód z innych źródeł.

Powyższe wynika z tego, że do przychodów z tytułu działalności gospodarczej, w tym opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z kolei przepisy updof wyłączają z tego rodzaju przychodów zwrócone wydatki niezaliczone do kosztów uzyskania przychodów (art. 14 ust. 3 pkt 3a updof).
Jak wiadomo, składki na ubezpieczenie społeczne, w przypadku podatnika opłacającego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ w tej formie opodatkowania nie występują w ogóle koszty. Podstawę opodatkowania stanowi przychód, a nie dochód (czyli przychód pomniejszony o koszty). W konsekwencji zwrócone składki na ubezpieczenia społeczne nie zaliczone do kosztów, lecz odliczone od podstawy opodatkowania (w przypadku ryczałtu - od przychodów) stanowią właśnie ów „zwrot wydatków niezaliczonych do kosztów”. Jako takie nie mogą zostać zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej. Pozostaje więc zaliczenie ich do przychodów z innych źródeł podlegających opodatkowaniu według skali podatkowej.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK