| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek naliczony z faktury korygującej rachunek

Czy można odliczyć podatek naliczony z faktury korygującej rachunek

Spółka otrzymała faktury korygujące do uprzednio wystawionych rachunków. W momencie wystawiania faktur korygujących kontrahent był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, natomiast w momencie wystawiania rachunków przekroczył limit obrotów i stracił prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT.


Przyjęcie takiego stanowiska jest jednak bardzo ryzykowne (prawa do odliczenia podatku naliczonego z takich faktur odmówił, przykładowo, Naczelnik II Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej w decyzji z 30 czerwca 2005 r. nr PP/443-93/05/HS-37898). Dlatego też odradzałbym odliczanie podatku naliczonego z otrzymanych przez Państwa faktur korygujących.

Ewentualne odliczenie podatku naliczonego jest możliwe, jeśli Państwa kontrahent wystawi zamiast rachunku normalne faktury (anulując wystawione rachunki). Również w takim przypadku istnieje jednak wysokie ryzyko sporu z organem podatkowym.

Część organów podatkowych nie dopuszcza bowiem wystawiania faktur zamiast rachunków (przykładowo postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z 19 maja 2006 r. nr PP/443/1/12/33/2006). W konsekwencji należy się liczyć z potraktowaniem takich faktur jak faktur wystawionych przez podmiot nieuprawniony do ich wystawiania (faktury takie nie stanowią podstawy do odliczenia na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług).
 

Podstawa prawna:
- § 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860
- art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Jan Ksedowski
konsultant podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK