| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć podatek naliczony z faktury korygującej rachunek

Czy można odliczyć podatek naliczony z faktury korygującej rachunek

Spółka otrzymała faktury korygujące do uprzednio wystawionych rachunków. W momencie wystawiania faktur korygujących kontrahent był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, natomiast w momencie wystawiania rachunków przekroczył limit obrotów i stracił prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT.


Kontrahent dostarczył faktury korygujące do wystawionych uprzednio rachunków, traktując wartość tych rachunków jako kwotę netto. Czy przysługuje nam prawo do odliczenia podatku naliczonego, wykazanego w fakturach korygujących rachunki?

RADA

Nie, nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur korygujących. Kwestia korygowania rachunków budzi wiele kontrowersji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przypadki, w których wystawia się faktury korygujące, są wymienione w § 16 i 17 rozporządzenia o fakturach. Z przepisów tych jednoznacznie wynika, że faktury korygujące dotyczyć mogą wyłącznie faktur. Żaden przepis nie przewiduje możliwości wystawiania faktur korygujących do rachunków.

W praktyce jednak można się spotkać ze stanowiskiem, iż istnieje możliwość wystawiania faktur korygujących do rachunków z okresu między utratą prawa do zwolnienia podmiotowego a rejestracją jako czynny podatnik VAT.

Stanowisko takie zaprezentował, przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu w decyzji z 17 marca 2006 r. (nr PP I 443/1517/05/SD). W decyzji tej czytamy, że: „Podatnik jest uprawniony do wystawienia faktur korygujących do wystawionych rachunków dokumentujących sprzedaż świadczonych usług. (...) Skoro podatnik - z różnych przyczyn -- nie dokumentował sprzedaży fakturami zawierającymi kwoty należnych podatków, uzasadnione jest umożliwienie wystawienia prawidłowych dokumentów - w momencie, kiedy już legitymował się statusem podatnika prawidłowo zarejestrowanego dla rozliczeń w podatku od towarów i usług”.

Stanowisko takie należy uznać za nieprawidłowe. W powyższych przypadkach należy w miejsce rachunków wystawić normalne faktury (nie zaś faktury korygujące).

Do podobnego stanowiska doszedł Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie w decyzji z 8 lutego 2006 r. (nr PP-3/4407/26/06), w której czytamy, że: „Faktura ta winna dokumentować sprzedaż, dla której nieprawidłowo wystawił Pan rachunek. Przy czym data wystawienia faktury nie będzie tożsama z datą dokonania sprzedaży, będzie to dzień, w którym faktura faktycznie zostanie wystawiona. Ponieważ w odniesieniu do tej samej czynności (usługi) nie mogą być sporządzone dwa dokumenty w postaci rachunku i faktury, wystawiony rachunek powinien być, po zwrocie oryginału przez kontrahenta, anulowany”.
Przyjęcie pierwszego z prezentowanych stanowisk prowadzi do wniosku, że jest możliwe odliczanie podatku naliczonego z faktur korygujących wystawionych do rachunków.
reklama

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »