| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy należy składać zeznanie roczne w przypadku osiągnięcia straty ze stosunku pracy

Czy należy składać zeznanie roczne w przypadku osiągnięcia straty ze stosunku pracy

Podatnik, jako osoba młodociana, był w minionym roku zatrudniony na podstawie umowy o pracę w celu nauki zawodu. Przy wypełnianiu zeznania rocznego okazało się, że w roku 2006 poniósł stratę. Czy w takim wypadku należy składać zeznanie roczne?


RADA

Tak. W takiej sytuacji na podatniku, mimo że jest małoletni, ciąży obowiązek złożenia zeznania rocznego. Strata wykazana w zeznaniu za rok 2006 może być rozliczona w latach następnych. Dokonuje się tego poprzez obniżenie dochodu uzyskanego z tego samego źródła (w tym wypadku ze stosunku pracy) w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty straty.

UZASADNIENIE

Strata pojawia się wówczas, gdy koszty uzyskania są wyższe od sumy przychodów osiągniętych z danego źródła.

Strata ze stosunku pracy występuje najczęściej u osoby młodocianej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego lub odbywającej przyuczenie do wykonywania określonej pracy. Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS w „Monitorze Polskim”.

Stosunek procentowy wynagrodzenia jest zależny od czasu pobierania nauki zawodu i wynosi: w pierwszym roku nie mniej niż 4%, a później, tj. w drugim i trzecim, odpowiednio 5 i 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Młodocianym odbywającym przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje nie mniej niż 4% przeciętnego wynagrodzenia.

Wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kolejnych kwartałach ubiegłego roku była wartością zmienną. I tak, np., w II kwartale 2006 r. wynosiła 2427,27 zł. Jeżeli zatem osoba młodociana otrzymywała, przez pewien czas, najniższe wynagrodzenie, w kwocie 97,09 zł miesięcznie, to koszty uzyskania przerastały przychody o 5,16 zł albo nawet o 30,73 zł, jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika (młodocianego) było położone poza miejscowością, w której znajdował się zakład pracy. Taka dysproporcja między przychodami a kosztami wynika z treści art. 22 ust. 2 updof (zarówno w brzmieniu obowiązującym w minionym roku, jak i w tym roku). Powołany przepis stanowi, iż koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy są stałe (ryczałtowe), bez względu na wymiar czasu pracy, wysokość wynagrodzenia lub inne czynniki.

Osoba młodociana uzyskująca świadczenia ze stosunku pracy ma obowiązek złożyć zeznanie roczne o wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty na ogólnych zasadach (art. 45 ust.1 updof). Strata wykazana w zeznaniu za rok 2006 może być rozliczona w latach następnych. Dokonuje się tego poprzez obniżenie dochodu uzyskanego z tego samego źródła (w tym wypadku ze stosunku pracy) w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty straty.

Podstawa prawna:
- art. 9 ust. 2 i 3; art. 22 ust. 2; art. 45 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824
- § 19 i 20 rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania - Dz.U. z 1996 r. Nr 60, poz. 278; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 53, poz. 472

Małgorzata Rymarz
ekspert w zakresie podatków dochodowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK