| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak skorygować kilka faktur w związku z udzieleniem rabatu

Jak skorygować kilka faktur w związku z udzieleniem rabatu

Prowadzę sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Chcę wystawić fakturę - korektę (udzielić rabatu nabywcy). Korekta będzie dotyczyła kilku wcześniejszych faktur, w których wykazane były inwestycje. Czy w treści faktury korygującej muszę wyszczególnić treść wszystkich faktur, czy też mogę tylko wpisać, jakiej inwestycji dotyczy rabat i kwotę udzielonego rabatu oraz wymienić, jakich faktur dotyczy korekta?

 


rada

 


Należy wystawić zbiorczą fakturę korygującą, z wyszczególnieniem treści faktur pierwotnych, i podać nazwę korygowanej inwestycji.


uzasadnienie


W przypadku udzielenia rabatu już po wystawieniu faktury należy wystawić fakturę korygującą, która powinna zawierać elementy określone w § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Zgodnie z zapisami wspomnianego paragrafu faktura korygująca powinna zawierać co najmniej:

l numer kolejny oraz datę jej wystawienia

l dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:

- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy

- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy

- dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako „FAKTURA VAT”

- nazwę towaru lub usługi objętej rabatem

l kwotę i rodzaj udzielonego rabatu

l kwotę zmniejszenia podatku należnego

l wyraz „KOREKTA” lub wyrazy „FAKTURA KORYGUJĄCA”


Nie ma zatem obowiązku wykazywania na fakturze korygującej pozycji nieobjętych rabatem. Z treści rozporządzenia wynika, że należy odnieść się do pierwotnych faktur, podając nazwę towaru lub usługi objętych rabatem.


Wystawiając fakturę korygującą, trzeba pamiętać o zmniejszeniu obrotu w bieżącym okresie rozliczeniowym, to znaczy w okresie, w którym wystawiono fakturę korygującą. Wynika to z faktu, że korygując eksport, dostawę wewnątrzwspólnotową lub dostawę, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju, nie mamy obowiązku posiadania dokumentu potwierdzającego odbiór faktury korygującej.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Podstawa prawna; 

- § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

- § 9 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029


Bożena Zdunek

księgowa

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK