| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy rolnik ryczałtowy może udokumentować fakturą usługi leśne

Czy rolnik ryczałtowy może udokumentować fakturą usługi leśne

Czy będąc podatnikiem podatku od towarów i usług i zarazem rolnikiem ryczałtowym wnioskodawca może wystawiać faktury VAT na usługi leśne, z zaznaczeniem, iż są one – jako wykonywane przez rolnika ryczałtowego – zwolnione od VAT?

 

WAŻNE!
Do usług rolniczych, od których przysługuje zryczałtowany zwrot, należą również usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów, świadczone przez rolnika ryczałtowego.

Oznacza to, że nie powinien Pan wykonanych usług dokumentować fakturą VAT, stosując do niej zwolnienie z opodatkowania z tytułu posiadania statusu rolnika ryczałtowego, ponieważ usługa nie została wykonana w ramach prowadzonej działalności pozarolniczej. Przy jej dokumentowaniu powinie Pan zastosować przewidziane ustawą zasady dokumentowania dotyczące rolników ryczałtowych. Mają one zastosowanie zarówno do dostawy towarów, jak i świadczenia usług dokonywanych w ramach prowadzonej działalności rolniczej (art. 115-118 ustawy). Oznacza to, że nie ma Pan obowiązku dokumentowania tej usługi. W przypadku gdy będzie Pan świadczył usługi leśne na rzecz podatnika VAT, to on będzie zobowiązany wystawić fakturę VAT-RR i dokonać zwrotu.
 

Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 15, 16, 19, 20, 21, art. 115-118 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK