| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy rolnik ryczałtowy może udokumentować fakturą usługi leśne

Czy rolnik ryczałtowy może udokumentować fakturą usługi leśne

Czy będąc podatnikiem podatku od towarów i usług i zarazem rolnikiem ryczałtowym wnioskodawca może wystawiać faktury VAT na usługi leśne, z zaznaczeniem, iż są one – jako wykonywane przez rolnika ryczałtowego – zwolnione od VAT?

 

WAŻNE!
Do usług rolniczych, od których przysługuje zryczałtowany zwrot, należą również usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów, świadczone przez rolnika ryczałtowego.

Oznacza to, że nie powinien Pan wykonanych usług dokumentować fakturą VAT, stosując do niej zwolnienie z opodatkowania z tytułu posiadania statusu rolnika ryczałtowego, ponieważ usługa nie została wykonana w ramach prowadzonej działalności pozarolniczej. Przy jej dokumentowaniu powinie Pan zastosować przewidziane ustawą zasady dokumentowania dotyczące rolników ryczałtowych. Mają one zastosowanie zarówno do dostawy towarów, jak i świadczenia usług dokonywanych w ramach prowadzonej działalności rolniczej (art. 115-118 ustawy). Oznacza to, że nie ma Pan obowiązku dokumentowania tej usługi. W przypadku gdy będzie Pan świadczył usługi leśne na rzecz podatnika VAT, to on będzie zobowiązany wystawić fakturę VAT-RR i dokonać zwrotu.
 

Podstawa prawna:
- art. 2 pkt 15, 16, 19, 20, 21, art. 115-118 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Mariusz Darecki
ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »