| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy rolnik ryczałtowy może udokumentować fakturą usługi leśne

Czy rolnik ryczałtowy może udokumentować fakturą usługi leśne

Czy będąc podatnikiem podatku od towarów i usług i zarazem rolnikiem ryczałtowym wnioskodawca może wystawiać faktury VAT na usługi leśne, z zaznaczeniem, iż są one – jako wykonywane przez rolnika ryczałtowego – zwolnione od VAT?


RADA

Nie, w tym przypadku nie należy dokumentować tych usług fakturą VAT. Jeżeli nabywca będzie podatnikiem VAT, to on będzie zobowiązany wystawić fakturę VAT-RR. Gdy nabywca nie będzie podatnikiem podatku od towarów i usług, usługa nie będzie w ogóle dokumentowana.

UZASADNIENIE

Jeżeli prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której jest Pan czynnym podatnikiem VAT, a jednocześnie jest Pan rolnikiem ryczałtowym, to oba rodzaje tej działalności podlegają odrębnym zasadom opodatkowania VAT. Przepisy nie wyłączają korzystania ze zwolnienia przewidzianego dla rolników ryczałtowych i rozliczania VAT z tytułu wykonywania czynności spoza rolniczej działalności gospodarczej.
Na takim stanowisku stoją również organy podatkowe. Jak czytamy w piśmie z 24 maja 2006 r. Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim nr NP/443-14-1/06:
„Przez fakt prowadzenia innej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu Strona nie traci statusu rolnika ryczałtowego, korzystającego ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług”.

Fakturą VAT powinien Pan dokumentować wyłącznie czynności wykonywane w zakresie działalności pozarolniczej. Odnośnie do działalności rolniczej powinien Pan stosować szczególne zasady dokumentowania. Przepisy ustawy o VAT określają szczególne zasady dokumentowania i rozliczania podatku w zakresie rolnictwa w systemie zryczałtowanego zwrotu VAT. Mają one zastosowanie do prowadzonej działalności rolniczej przez rolników ryczałtowych, korzystających w tym zakresie (niezależnie od prowadzenia innej działalności gospodarczej) ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3.

Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej. Wyjątkiem od tej zasady jest rolnik obowiązany na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych lub rolnik, który zrezygnował (przy spełnieniu wymaganych warunków) ze statusu rolnika ryczałtowego. Szczególna procedura rozliczania VAT odnosi się zarówno do dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, jak i do świadczenia usług rolniczych. Działalność rolnicza na potrzeby VAT obejmuje zarówno produkcję roślinną i zwierzęcą, jak i sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej (z pewnymi wyjątkami), a także świadczenie usług rolniczych. Przez usługi rolnicze na potrzeby VAT rozumie się usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o VAT. Należą do nich m.in. również usługi związane z leśnictwem i pozyskiwaniem drewna, z wyłączeniem patrolowania lasów, świadczone przez rolnika ryczałtowego.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »