| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać VAT od opłat z tytułu użytkowania wieczystego, gdy umowa została zawarta przed 1 maja 2004 r.

Jak rozliczać VAT od opłat z tytułu użytkowania wieczystego, gdy umowa została zawarta przed 1 maja 2004 r.

Opłaty za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu. Co jednak zrobić, gdy w wyniku aktualizacji opłaty te zostały ustalone w wartości netto + VAT i użytkownicy nadal wpłacają je w takiej wysokości. Co zrobić z wpłatami osób fizycznych, które nie były fakturowane: czy skorygować sprzedaż za bieżący miesiąc, czy powinnam może skorygować deklaracje za miesiące, w których były dokonywane wpłaty?


Przykład
Gmina wystawiała Janowi Kowalskiemu z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste faktury, naliczając VAT, gdyż umowa została zawarta przed 1 maja 2004 r., wartości netto 1000 zł plus 220 zł VAT. W związku ze zmianą interpretacji wystawiła faktury korygujące wartości netto 1220 zł, VAT - nie podlega opodatkowaniu, ponieważ w umowie zostało zapisane, że 1220 zł jest to kwota do zapłaty.
 

Faktury korygujące należy rozliczyć w miesiącu, w którym gmina otrzyma potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Jako powód korekty należy wskazać pomyłkę w cenie.
Jeżeli obrót nie był dokumentowany fakturą, należy dokonać korekty deklaracji za okres, kiedy rozliczono VAT z tego tytułu, gdyż przepisy nie wskazują innego sposobu korekty w tym przypadku. Gdy w wyniku korekty kwota wpłaty do urzędu skarbowego ulegnie zmniejszeniu, może Pani wystąpić z wnioskiem o nadpłatę.
 

Podstawa prawna:
- art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Joanna Dmowska
spert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK