| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczać VAT od opłat z tytułu użytkowania wieczystego, gdy umowa została zawarta przed 1 maja 2004 r.

Jak rozliczać VAT od opłat z tytułu użytkowania wieczystego, gdy umowa została zawarta przed 1 maja 2004 r.

Opłaty za użytkowanie wieczyste ustanowione przed 1 maja 2004 r. nie podlegają opodatkowaniu. Co jednak zrobić, gdy w wyniku aktualizacji opłaty te zostały ustalone w wartości netto + VAT i użytkownicy nadal wpłacają je w takiej wysokości. Co zrobić z wpłatami osób fizycznych, które nie były fakturowane: czy skorygować sprzedaż za bieżący miesiąc, czy powinnam może skorygować deklaracje za miesiące, w których były dokonywane wpłaty?


RADA

Należy wystawić faktury korygujące. VAT od opłat, które nie były dokumentowane fakturą, należy skorygować poprzez złożenie korekty deklaracji za okres, kiedy dokonano rozliczenia.

UZASADNIENIE

Zasady ustalania podstawy opodatkowania określa art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Podstawą opodatkowania jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Zgodnie zaś z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.) cena jest to wartość wyrażona w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Z analizy powyższych przepisów wynika, iż podstawę opodatkowania ustala się poprzez odjęcie od ceny brutto kwoty VAT. Przy ustalaniu wysokości należności ustawodawca nie ingeruje w sferę podejmowania decyzji, czy opłaty mają być kwotami „netto”, czy „brutto”. Kwestia ta powinna być regulowana w zawartych przez podatników umowach, a organ podatkowy nie może narzucać ich treści.
Dlatego sposób rozliczenia będzie zależał od zawartej przez Pani gminę umowę. Gdy w umowie zostało przyjęte, że kwota należna jest kwotą netto plus VAT, należy przyjąć, że ponieważ do wartości netto nie doliczamy obecnie VAT, wartość netto będzie obecnie kwotą brutto.
 

Przykład
Gmina wystawiała Janowi Kowalskiemu z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste faktury, naliczając VAT, gdyż umowa została zawarta przed 1 maja 2004 r., wartości netto 1000 zł plus 220 zł VAT. W związku ze zmianą interpretacji wystawiła faktury korygujące wartość netto 1000 zł, VAT - nie podlega opodatkowaniu, ponieważ w umowie zostało zapisane, że 1000 zł jest to kwota netto, do której doliczamy VAT.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gdy w umowie jest zapis, że kwota z VAT, którą płacili nabywcy, jest kwotą brutto lub podana jest tylko łącznie kwota, którą ma zapłacić nabywca, wówczas kwota brutto będzie kwotą netto. W tym przypadku gmina nie będzie zobowiązana do zwrotu nabywcy kwot nienależnych, gdyż de facto kwota do zapłaty nie uległa zmniejszeniu. Zwiększy się wartość netto, jednocześnie zmniejszy podatek należny.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »