| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Biuro podróży świadczy usługi polegające na organizowaniu dla zakładów pracy i szkół kolonii, obozów młodzieżowych, zielonych szkół. Jaką stawką powinny być opodatkowane obozy i kolonie dla dzieci oraz młodzieży i na jakich zasadach? Czy można w tym przypadku naliczać VAT od marży?


Dlatego można zastosować marżę, gdy podatnik spełnia poniższe warunki:
1) ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
2) działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
3) przy świadczeniu usługi nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
4) prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.
Z zakresu stosowania zasad określonych w art. 119 ustawy o VAT są wyłączeni pośrednicy działający na rynku usług turystycznych, którzy są opodatkowani na zasadach ogólnych, przy czym podstawą opodatkowania w tym wypadku najczęściej jest prowizja (art. 30 ustawy o VAT).

Część organów podatkowych uznaje jednak, że podstawą opodatkowania nie jest w tym przypadku marża: Powyższe oznacza, iż do wymienionych usług nie ma zastosowania opodatkowanie w formie marży, a tym samym przyjęcie przez Spółkę zaliczki na poczet świadczonych usług organizacji kolonii letnich powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części, zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy” (pismo z 17 czerwca 2005 r. Izby Skarbowej w Krakowie nr PP-3/i/4407/31/05). Stanowisko to jest jednak w mniejszości.

Większość organów podatkowych uznaje, że to od podatnika zależy, na jakich zasadach będą opodatkowane te usługi: „Wobec powyższego, jeżeli wykonywane przez Państwa czynności można zaliczyć do »usług świadczonych przez obozowiska dla dzieci« o symbolu PKWiU 55.23.11, to opodatkowanie ich nie musi następować z uwzględnieniem procedury określonej w art. 119 ww. ustawy dla usług turystycznych, lecz z zastosowaniem zasad ogólnych, tj. podstawa opodatkowania ustalana będzie zgodnie z art. 29 ust. 1 tej ustawy” (pismo z 28 czerwca 2005 r. Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PP-443-92-1/05).
 

Podstawa prawna:
- art. 41 ust. 2, art. 119 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 

Joanna Dmowska
ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK