| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Biuro podróży świadczy usługi polegające na organizowaniu dla zakładów pracy i szkół kolonii, obozów młodzieżowych, zielonych szkół. Jaką stawką powinny być opodatkowane obozy i kolonie dla dzieci oraz młodzieży i na jakich zasadach? Czy można w tym przypadku naliczać VAT od marży?


RADA

W tym przypadku można zastosować stawkę 7% i zastosować szczególne zasady opodatkowania. Można naliczać VAT od marży. Sprawa budzi jednak wiele kontrowersji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jednym z przepisów dotyczących szczególnych zasad opodatkowania VAT niektórych rodzajów działalności, jest art. 119 ust. 1 ustawy, dotyczący opodatkowania usług turystycznych. Zgodnie z uregulowaniem w nim zawartym podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zasada ta nie dotyczy przypadków gdy podatnik sprzedaje tzw. usługi własne.

Żaden z przepisów ustawy o VAT nie definiuje pojęcia „usługi turystyki”, których dotyczą specjalne zasady opodatkowania. Na pewno są to usługi, które w PKWiU są sklasyfikowane jako usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez (symbol PKWiU 63.30.11). Niemniej za „usługi turystyki” należy uznawać również tego rodzaju świadczenia, które w potocznym rozumieniu tego słowa i w powszechnym odczuciu są usługami turystycznymi (słownikowa definicja turystyki - organizowane zbiorowo wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania mające cele krajoznawcze lub zdrowotne), chociaż nie są klasyfikowane jako usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez (PKWiU 63.30.11).

Dlatego do usług turystycznych można zaliczyć również usługi świadczone przez organizowanie obozowisk dla dzieci zgrupowane pod symbolem PKWiU 55.23.11-00.00. Są one opodatkowane stawką VAT 7% jako wymienione pod pozycją 140 załącznika nr 3 do ustawy. Należy podkreślić, że organy podatkowe również w tym przypadku nie prezentują jednolitego stanowiska.

Można się spotkać ze stanowiskiem, że: „Stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 7% ograniczone jest więc podmiotowo i dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, nie ma więc zastosowania do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej” (pismo z 7 lutego 2006 r. Urzędu Skarbowego w Radomsku nr USIII/443-62/05).
Należy zaznaczyć, że na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT zwolnione od VAT są usługi świadczone przez organizowanie obozowisk dla dzieci w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego (PKWiU ex 55.23.11) - wymienione w pozycji 7a załącznika nr 4.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »