| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Jaką stawką i na jakich zasadach jest opodatkowana sprzedaż obozów i kolonii

Biuro podróży świadczy usługi polegające na organizowaniu dla zakładów pracy i szkół kolonii, obozów młodzieżowych, zielonych szkół. Jaką stawką powinny być opodatkowane obozy i kolonie dla dzieci oraz młodzieży i na jakich zasadach? Czy można w tym przypadku naliczać VAT od marży?


RADA

W tym przypadku można zastosować stawkę 7% i zastosować szczególne zasady opodatkowania. Można naliczać VAT od marży. Sprawa budzi jednak wiele kontrowersji. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jednym z przepisów dotyczących szczególnych zasad opodatkowania VAT niektórych rodzajów działalności, jest art. 119 ust. 1 ustawy, dotyczący opodatkowania usług turystycznych. Zgodnie z uregulowaniem w nim zawartym podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Zasada ta nie dotyczy przypadków gdy podatnik sprzedaje tzw. usługi własne.

Żaden z przepisów ustawy o VAT nie definiuje pojęcia „usługi turystyki”, których dotyczą specjalne zasady opodatkowania. Na pewno są to usługi, które w PKWiU są sklasyfikowane jako usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez (symbol PKWiU 63.30.11). Niemniej za „usługi turystyki” należy uznawać również tego rodzaju świadczenia, które w potocznym rozumieniu tego słowa i w powszechnym odczuciu są usługami turystycznymi (słownikowa definicja turystyki - organizowane zbiorowo wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania mające cele krajoznawcze lub zdrowotne), chociaż nie są klasyfikowane jako usługi organizowania wycieczek z kompleksowym programem imprez (PKWiU 63.30.11).

Dlatego do usług turystycznych można zaliczyć również usługi świadczone przez organizowanie obozowisk dla dzieci zgrupowane pod symbolem PKWiU 55.23.11-00.00. Są one opodatkowane stawką VAT 7% jako wymienione pod pozycją 140 załącznika nr 3 do ustawy. Należy podkreślić, że organy podatkowe również w tym przypadku nie prezentują jednolitego stanowiska.

Można się spotkać ze stanowiskiem, że: „Stosowanie stawki podatku VAT w wysokości 7% ograniczone jest więc podmiotowo i dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, nie ma więc zastosowania do prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej” (pismo z 7 lutego 2006 r. Urzędu Skarbowego w Radomsku nr USIII/443-62/05).
Należy zaznaczyć, że na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT zwolnione od VAT są usługi świadczone przez organizowanie obozowisk dla dzieci w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego przez organizacje posiadające status organizacji pożytku publicznego (PKWiU ex 55.23.11) - wymienione w pozycji 7a załącznika nr 4.
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »