| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku obrotu papierami dłużnymi

Co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku obrotu papierami dłużnymi

Co stanowi obrót VAT w przypadku świadczenia usług w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych?


RADA

W przypadku nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych obrotem podlegającym VAT jest zysk osiągnięty na sprzedaży poszczególnych dłużnych papierów wartościowych. Zyskiem jest nadwyżka ceny sprzedaży dłużnych papierów wartościowych ponad cenę ich zakupu.

UZASADNIENIE

Dłużne papiery wartościowe należy uznać za prawa majątkowe o charakterze pieniężnym, które nie mieszczą się w definicji towarów zamieszczonej w ustawie o VAT. Ustawa o VAT uznaje za usługę podlegającą opodatkowaniu VAT każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Dlatego obrót dłużnymi papierami wartościowymi stanowi świadczenie usług. W przypadku świadczeniu usług obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych obrotem będzie zysk osiągnięty na sprzedaży poszczególnych dłużnych papierów wartościowych, który należy rozumieć jako nadwyżkę ceny sprzedaży dłużnych papierów wartościowych ponad cenę ich zakupu.

Powyższe stanowisko potwierdził Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, wydając postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 22 grudnia 2006 r. nr 1471/NUR2/443-371/06/JP, stwierdzając, iż: „(..) w przypadku świadczenia usług pośrednictwa finansowego w zakresie nabywania i zbywania dłużnych papierów wartościowych podstawą opodatkowania (obrotem) w podatku od towarów i usług będzie zysk osiągnięty na sprzedaży poszczególnych dłużnych papierów wartościowych, rozumiany jako nadwyżka ceny sprzedaży dłużnych papierów wartościowych ponad cenę ich zakupu. Zysk ten stanowi bowiem wynagrodzenie, o którym mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT (...)”.

Również Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniu z 26 czerwca 2003 r. w sprawie C-305/01 potwierdził, że taki sposób ustalania podstawy opodatkowania jest prawidłowy.
 

Podstawa prawna:
- art. 29 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
 
 

Rafał Styczyński
doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »