| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy ubezpieczenie jest kosztem w leasingu operacyjnym

Czy ubezpieczenie jest kosztem w leasingu operacyjnym

Spółka użytkuje na podstawie umów leasingu operacyjnego m.in. urządzenia i samochód osobowy. Zgodnie z umową koszty ubezpieczeń ponosi pierwotnie finansujący, a korzystający zobowiązuje się do ich zwrotu. Czy zwrócone na podstawie wystawionej faktury VAT koszty ubezpieczeń (np. OC, AC) są kosztami podatkowymi dla spółki jako korzystającego?


rada


Tak, związane z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu opłaty ponoszone przez spółkę na podstawie faktur VAT są kosztem uzyskania przychodów. Dla takiej kwalifikacji przedmiotowych wydatków nie ma znaczenia, że pierwotnie kwoty te są regulowane przez finansującego, a spółka jest zobligowana do ich zapłaty nie bezpośrednio na rzecz ubezpieczyciela, lecz jedynie do ich zwrotu na rzecz finansującego. Należy pamiętać, że jeżeli przedmiotem leasingu jest samochód osobowy o wartości przekraczającej równowartość kwoty 20 000 euro, to część opłat ubezpieczeniowych przypadająca na wartość przewyższającą tę kwotę nie stanowi dla spółki kosztów podatkowych.


uzasadnienie


Aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wydatek nie może też znajdować się w katalogu wydatków wyłączonych wprost z kosztów podatkowych. Powinien mieć także definitywny charakter, co oznacza, iż jego wartość nie może zostać podatnikowi zwrócona w żadnej formie. Wydatek ponoszony przez finansującego na opłacenie ubezpieczenia przedmiotów leasingu nie jest dla niego definitywny, dlatego nie stanowi kosztów uzyskania przychodów finansującego. Rzeczywisty ekonomiczny ciężar składek ponosi spółka. Ponadto opłaty te, jak wynika z opisu, są częścią składową umów leasingu. W tej sytuacji niewątpliwie są wydatkami ponoszonymi w związku z uzyskiwanym przychodem i jako takie stanowią koszt podatkowy spółki.


Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ograniczają możliwość pełnego zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków ponoszonych w związku z ubezpieczeniem samochodu osobowego. Nie są kosztami podatkowymi składki na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 000 euro, przeliczona na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia, w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.


PRZYKŁAD

2 kwietnia 2007 r. podatnik zawarł umowę ubezpieczenia samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Wartość samochodu określono na 120 000 zł. W związku z tym, że w dniu podpisania umowy równowartość 20 000 euro, przeliczona po kursie z 2 kwietnia wynoszącym 3,8995 zł za euro, była mniejsza niż wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia, podatnikowi przysługuje prawo zaliczania do kosztów uzyskania przychodów tylko części opłacanych składek - stanowiących 0,6499 ich wielkości według wyliczenia:

3,8995 × 20 000 = 77 990

77 990/120 000 = 0,6499 - proporcja równowartości 20 000 euro do ceny przyjętej do ubezpieczenia.


Podstawa prawna:
- art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847


Marcin Gawlik

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK