| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można przejściowo zaprzestać amortyzacji środka trwałego

Czy można przejściowo zaprzestać amortyzacji środka trwałego

Artykuł 22i w ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zezwala na podwyższenie lub obniżenie stawek amortyzacyjnych. Czy można również przejściowo zrezygnować z naliczenia amortyzacji?

Zakład zamierza w bieżącym roku starać się o kredyt na inwestycje, wobec czego musi wykazać zdolność kredytową. Środki trwałe w bilansie wykazuje się w wartości netto, więc odpisy amortyzacyjne znacznie obniżą tę wartość.

RADA

Jeżeli środek trwały jest wykorzystywany przez firmę, nie można zaprzestać jego amortyzacji. Przepisy podatkowe pozwalają jednak na obniżenie stawki amortyzacyjnej do poziomu 0%, co daje taki sam efekt.

UZASADNIENIE

Raz rozpoczętych odpisów amortyzacyjnych zasadniczo nie można zatrzymać. W trakcie amortyzacji ustaje możliwość dokonywania odpisów tylko wtedy, gdy środek trwały:
- nie jest używany na skutek zaprzestania działalności, w której był używany,
- został postawiony w stan likwidacji,
- dokonano jego sprzedaży,
- stwierdzono jego niedobór.
 
Jednak nie przerywając amortyzacji, można skorzystać z możliwości maksymalnego obniżenia stawki amortyzacyjnej, czyli do poziomu 0%. Możliwość takiego obniżenia potwierdziło Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 lipca 2003 r. opublikowanym na łamach prasy fachowej. Ponieważ pojawiły się wątpliwości co do tego, czy w kolejnych latach amortyzacji można podnieść tak obniżoną stawkę amortyzacyjną, Ministerstwo Finansów ponownie wypowiedziało się w tej kwestii. Stwierdziło ono mianowicie, że powrót do stawki amortyzacyjnej po jej obniżeniu jest możliwy w następnych latach podatkowych. Przy czym podwyższona stawka nie może być wyższa od tej, jaka została określona w wykazie stanowiącym załącznik nr 1 do updof (updop).

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Poza ściśle określonymi w przepisach przypadkami nie można zaprzestać dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego, którego amortyzacja już się rozpoczęła. Jest natomiast możliwe obniżenie stawki amortyzacji nawet do poziomu 0%, co daje taki sam efekt ekonomiczny jak zaprzestanie odpisów w ogóle.

Chcąc zatem ograniczyć koszty z tytułu amortyzacji środków trwałych, mogą Państwo zastosować do nich stawkę obniżoną nawet do 0%. Z formalnego punktu widzenia amortyzacja nie jest zawieszona, a jednocześnie efekt ekonomiczny jest taki sam jak w przypadku jej zaprzestania. Należy tylko pamiętać o tym, że obniżenia stawki można dokonać nie w trakcie roku podatkowego, tylko na jego początku, a w stosunku do środków trwałych nabytych w trakcie roku - od miesiąca, w którym środki zostały wprowadzone do ewidencji.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Obniżenia stawki amortyzacyjnej można dokonać tylko na początku roku, a nie w jego trakcie.

Jeżeli odpisów dokonuje się rzadziej niż co miesiąc lub co kwartał, tj. raz w roku, w praktyce zastosowanie stawki 0% nastąpi dopiero na koniec roku podatkowego, bowiem w razie przyjęcia takiej częstotliwości odpisów dokonuje się ich na koniec, a nie na początek przyjętego okresu.

Podstawa prawna:
- art. 22c pkt 5, art. 22h ust. 1 pkt 1, ust. 4, art. 22i ust. 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 35, poz. 219

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK