| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy można korzystać z ulgi na złe długi

Kiedy można korzystać z ulgi na złe długi

Firma otrzymała postanowienie sądu o uznaniu wierzytelności jako nieściągalnej z 10 maja 2004 r. W piśmie z 15 marca 2005 r. sędzia komisarz potwierdził, że syndyk masy upadłościowej przedsiębiorstwa X nie dysponuje środkami umożliwiającymi zaspokojenie wierzytelności wierzyciela.


Wierzytelność została uprzednio wykazana w deklaracji jako obrót opodatkowany. Od momentu wystawienia części faktur nie upłynęło 5 lat. Na dzień dokonania korekty obydwa podmioty będą zarejestrowane jako podatnicy VAT czynni. Wierzytelność może zostać uznana za nieściągalną na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zawiadomienie dłużnika o złożeniu korekty będzie możliwe. Czy jest możliwe odpisanie tych nieściągalnych wierzytelności w ramach ulgi na złe długi? Czy można dokonać korekty? Firma zmaga się obecnie z problemami finansowymi, dlatego możliwość skorzystania z ulgi mogłaby jej bardzo pomóc.

RADA

Niestety, Państwa firma nie będzie mogła skorzystać z ulgi na złe długi i dokonać korekty. Wierzytelność powstała bowiem przed 1 czerwca 2005 r. Natomiast przepis dotyczący ulgi na złe długi ma zastosowanie do wierzytelności powstałych od 1 czerwca 2005 r.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisem art. 89a ustawy o VAT od dnia 1 czerwca 2005 r. podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.

Z ulgi można skorzystać, gdy:
- dostawa towaru lub świadczenie usług są dokonywane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,
- wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny został uiszczony,
- wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,
- wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,
- od daty wystawienia faktury będącej podstawą do odpisania wierzytelności nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura,
- wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych, a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Z treści Państwa pytania wynika, że spełnia on wszystkie warunki wymienione w katalogu. Nie spełnia jednak podstawowej przesłanki, przedmiotowa wierzytelność powstała bowiem przed 1 czerwca 2005 r. Natomiast stosownie do przepisów art. 8 ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw przepisy art. 89a i art. 89b ustawy o VAT mają zastosowanie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Natomiast ustawa weszła w życie z dniem 1 czerwca 2005 r. W związku z powyższym nawet po spełnieniu wszystkich warunków formalnych podatnik może skorzystać z tzw. ulgi za złe długi jedynie w stosunku do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie tej ustawy, tj. od 1 czerwca 2005 r.

WAŻNE!
Ulga na złe długi ma zastosowanie tylko do wierzytelności powstałych od 1 czerwca 2005 r.

Podsumowując, należy stwierdzić, że ponieważ wierzytelność powstała przed dniem 1 czerwca 2005 r., Państwa firmie nie przysługuje prawo do skorygowania podatku należnego o podatek wynikający z tej wierzytelności, nawet jeżeli spełnia ustawowe warunki określone w art. 89a ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna:
- art. 89a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Ewa Michalak
ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK