| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na remont drogi publicznej prowadzącej do siedziby spółki

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na remont drogi publicznej prowadzącej do siedziby spółki

Siedziba naszej spółki jest położona poza granicami miasta. Prowadzi do niej droga, której nawierzchnia wymaga remontu. Kontrahenci często narzekają na dojazd do naszej siedziby. Zły stan drogi utrudnia nam również dowożenie towarów. W związku z tym postanowiliśmy wyremontować tę drogę. Czy poniesione wydatki na remont możemy zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu?


RADA

Tak. Wydatki poniesione przez Państwa spółkę na remont drogi publicznej prowadzącej do Waszej siedziby stanowią koszt podatkowy w momencie ich poniesienia.

UZASADNIENIE

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Jeżeli określony wydatek nie został ustawowo wyłączony z kosztów jako niestanowiący kosztów uzyskania przychodów, a podatnik udokumentuje, że jego poniesienie miało na celu osiągnięcie przychodu, to stanowi on koszt uzyskania przychodu.

Wydatki na remont drogi publicznej należy uznać za wydatki, które pośrednio pozostają w związku z osiąganymi przychodami. Poniesione wydatki na remont drogi mają na celu zapewnić sprawny transport towarów oraz bezpieczny dojazd kontrahentów do Państwa siedziby.

Nie ulega wątpliwości, iż droga publiczna, która ma być przedmiotem remontu, nie jest środkiem trwałym spółki. Nie ma również podstaw, aby koszty remontu drogi publicznej traktować jako inwestycję w obcym środku trwałym, a tym samym poniesione wydatki nie mogą być rozliczane w formie odpisów amortyzacyjnych. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiuje wprost pojęcia „inwestycji w obcym środku trwałym”. W praktyce przyjmuje się jednak, że taką inwestycją są nakłady poniesione na ulepszenie środka trwałego, który jest używany na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Są to zatem wydatki mające na celu przystosowanie środka trwałego do używania go przez podatnika.

W związku z powyższym poniesione przez Państwa wydatki na remont drogi publicznej, która prowadzi do siedziby Państwa firmy, będą mogły być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W kwestii rozliczania wydatków poniesionych na remont drogi publicznej wypowiadało się również Ministerstwo Finansów w piśmie z 14 lipca 2006 r. nr DD6-8213-43/WK/06/249, w którym stwierdzono, że:
(...) wydatki związane z nakładami podatnika na utrzymanie (przebudowę) drogi publicznej nie stanowią inwestycji w obcym środku trwałym, a tym samym nie mogą być rozliczane w formie odpisów amortyzacyjnych. Wydatki takie mogą natomiast stanowić koszt podatkowy w oparciu o przepis art. 15 ust. 1 updop, o ile podatnik wykaże spełnienie warunków, tzn. związku ze swoją działalnością oraz co najmniej pośredniego związku z celem uzyskania przychodów.
 

Podstawa prawna:
- art. 15, art. 16a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 251, poz. 1847

Rafał Styczyński
doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »